Европейската комисия днес представя предложението си за реформа на помощите за лозарите - деликатна тема и в политически и в културен план, тъй като виното се възприема като своеобразно европейско изкуство да живееш, предаде Франс прес.

Брюксел иска да сложи край на хроничното свръхпроизводство на вино и да харчи по-добре парите за субсидии, като ги насочи преди всичко към утвърждаване на напитката на боговете, а не към отпор на конкуренцията на вината от "Новия свят".

Европейският съюз продължава категорично да бъде основният производител и износител на вино, но той е изправен пред все по-силната конкуренция на австралийските, калифорнийските, чилийските, аржентинските и южноафриканските винари. Благодарение на по-индустриализираните методи на производство и на утвърдения маркетинг вината от "Новия свят" завоюват по-голямо присъствие на световния пазар и пробиват в Европа вече от десет години.

В същото време Европа продължава да произвежда прекалено много нискокачествено вино, което в крайна сметка бива дестилирано с големи разходи в алкохол и продавано на изгодни цени от производителите на спиртни напитки. Основните линии на предложението за реформа, което еврокомисарят за земеделието и развитието на селските райони Мариан Фишер Боел ще представи днес пред евродепутатие, вече са известни.

Те бяха представени преди година и препоръчват масово изкореняване на лозя, отглеждани от производители, които не са конкурентоспособни, срещу значителни финансови компенсации и прекратяване на системата на кризисно дестилиране, което струва 500 милиона евро годишно. А това е над една трета от бюджета на общността за винопроизводство, който възлиза общо на 1,3 милиарда евро.

След една година преговори с държавите членки на ЕС евродепутатите и експерти от бранша, които приеха хладно предварителния проект за реформата, Комисията ревизира предложенията си. Еврокомисарят Фишер Боел - датчанка с либерални възгледи и привърженичка на земеделие, насочено в по-голяма степен към пазара, "продължава да отстоява позицията си да бъдат запазени ключовите точки на реформата", заяви неин говорител.

"Реформата, която предлага Комисията, цели да въведе в ЕС модела на промишленото производство на вино на "Новия свят" и да заличи вековния европейски занаятчийски модел", заяви снощи Жан-Луи Питон, от групата на винопроизводителите към Комитет на земеделските професионални организации КОПА. Тази основна европейска федерация на земеделските синдикати остро разкритикува реформата на помощите за винопроизводителите, която Комисията иска да прокара.