„Ел Ниньо“ се завръща и носи рекордни горещини през следващите две години
Според климатолозите през 2023 или 2024 г. светът може да достигне нов рекорд за средна температура. Причина за това са климатичните промени и очакваното завръщане на природното явление „Ел Ниньо“.
Климатичните модели сочат, че след три години на климатичния модел „Ла Ниня“ в Тихия океан, който обикновено понижава леко глобалните температури, по-късно тази година светът ще преживее завръщането на „Ел Ниньо“ - по-топлия му аналог.
По време на „Ел Ниньо“ ветровете, духащи на запад покрай екватора, се забавят и топлата океанска вода се изтласква на изток, което води до по-високи температури на повърхността на океана.
"Ел Ниньо" обикновено се свързва с рекордни температури на глобално ниво. Дали това ще се случи през 2023 г. или 2024 г. все още не е известно, но според мен е по-вероятно то със сигурност да се случи, отколкото да не се", коментира Карло Буонтемпо, директор на Службата на ЕС за климатичните промени "Коперник", цитиран от Reuters.
Най-горещата година в света досега е била 2016 г., в рамките на която има силен „Ел Ниньо“, въпреки че изменението на климата подхранва екстремните температури дори в години без това явление, посочват експерти пред информационната агенция.
Като цяло последните осем години са осемте най-горещи в историята - отражение на дългосрочната тенденция на затопляне, предизвикана от емисиите на парникови газове, според научния консенсус.
Фридерике Ото, старши преподавател в Grantham Institute към Имперския колеж в Лондон, заявява, че температурите, подхранвани от „Ел Ниньо“, могат да влошат последиците от изменението на климата, с които много страни вече се сблъскват, включително силни горещини, суша и горски пожари.
"Ако „Ел Ниньо“ наистина се развие, има голяма вероятност 2023 г. да бъде още по-гореща от 2016 г., като се има предвид, че светът продължава да се затопля, тъй като хората продължават да използват предимно изкопаеми горива", казва Ото.
Миналата година е била петата най-топла, откакто се води статистика, сочи още доклад на учените от програмата "Коперник" на ЕС, публикуван в четвъртък.
„Ел Ниньо“ и „Ла Ниня“
„Ел Ниньо“ е топлата фаза на Южното колебание - квазипериодично изменение в температурата на повърхностния слой на водата в екваториалната част на Тихия океан.
Явлението се характеризира с ивица топли океански води, навлизаща в централния и източно-централен екваториален пояс на океана (приблизително между линията на смяна на датата и 120° западна дължина) и достигаща до крайбрежието на Южна Америка. Тези условия са свързани с високо атмосферно налягане в западния Тихи океан и ниско налягане в източните му части. Фазата „Ел Ниньо“ обикновено се повтаря през около четири години, но според наличните данни циклите могат да продължават между две и седем години на запад.
„Ел Ниньо“ се отразява на глобалния климат, като нарушава нормалните модели, което може да доведе до силни бури на някои места и засушавания на други.
Ако наречем „Ел Ниньо“ „топла фаза“, то явлението „Ла Ниня“ е негов антипод – студена фаза.
По време на „Ла Ниня“ западните ветрове в Тихия океан около екватора са по-силни от обикновено, карайки повече топла вода към Азия. След спада на температурите на повърхността по-студена, богата на хранителни вещества вода се издига от океанските дълбини по западното крайбрежие на Америка.
Студените води в Тихия океан тласкат теченията на север, което води до по-сухо време в южната част на САЩ, но много по-влажно и по-студено време в северозападната част на Тихия океан и Канада.
По друг начин казано, „Ел Ниньо“ и „Ла Ниня“ са двете страни на една и съща монета.