Европейският съюз и Съединените американски щати обявиха примирие в търговския конфликт помежду си и обявиха, че започват разговори за елиминиране на всички бариери, които пречат на трансатлантическата търговия.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер дадоха съвместна пресконференция след срещата помежду им в Белия дом, от която стана ясно, че от тук нататък няма да се въвеждат нови мита и санкции, съобщава Reuters.

Освен това ЕС и САЩ ще работят за премахването на вече въведените търговски бариери. Става въпрос за увеличаването на митата върху вноса на алуминий и стомана от страна на САЩ и ответните мерки, които бяха предприети от европейските държави.

Според договорката, постигната снощи, Европа ще започне да внася по-големи количества природен газ и соя от Съединените щати. "Постигнахме успех, за който почти никой не вярваше, че е възможен", написа Тръмп в своя Twitter профил. Това беше коренно различна позиция от тази, която изрази само преди две седмици, определяйки ЕС като "търговски враг".

Юнкер сподели, че двете страни са се договорили да не въвеждат допълнителни мита и търговски санкции, докато трае преговорния процес. Това включва и потенциалното увеличение на митата върху вноса на европейски автомобили, с което Тръмп заплаши ЕС преди няколко седмици, макар че автомобилният сектор не беше споменат изрично по време на разговорите. И двамата лидери поставиха фокуса върху индустриалните продукти.

Според Юнкер това е "значима отстъпка" от страна на американския президент. Председателят на Еврокомисията заяви още, че за първи път САЩ са се съгласили да преосмислят позицията си за митата върху стоманата и алуминия. По-високите тарифи обаче ще останат в сила в хода на разговорите.

Другият важен елемент от срещата между Тръмп и Юнкер е поетият ангажимент за реформа на Световната търговска организация. Тя често е критикувана от американския президент за това, че дава предимства на търговските партньори на САЩ.

Анонимен представител на Европейската комисия, цитиран от Reuters, споделя, че е имало значителен натиск от страна на администрацията на Тръмп за увеличаване на покупките на соя от страна на ЕС. Това е било поставено като условие за постигане на договорка.

Американските фермери понесоха значителни загуби, заради ескалацията на търговския конфликт между САЩ и Китай, тъй като Поднебесната империя е основен пазар за тях. Пекин обаче включи соята в пакета от суровини, върху които се налагат по-високи мита, в отговор на тези, въведени от Съединените щати върху китайските стоки.

По тази причина Европа се очертава като възможна алтернатива за тази продукция. В допълнение към това Тръмп обеща на земеделските производители и директни парични компенсации в размер на 12 милиарда долара в стила на икономическата политика от Голямата депресия.

Европейската комисия се е съгласила и на предложението да изгради повече терминали за втечнен природен газ, чрез които ще се увеличи американския износ на "синьо гориво" за Стария континент. Според Тръмп Европа също ще спечели много от това, защото ще може да диверсифицира своите енергийни доставки.

Освен елиминирането на митническите бариери, САЩ и ЕС се договориха и за стартиране на дискусии за унифициране на стандартите и улесняване на търговията с химически, фармацевмтични и медицински продукти.