Новогодишните обръщения на европейските лидери в навечерието на 2012 г. бяха доминирани от тревогата за сложната ситуация в еврозоната, пише The Wall Street Journal. А непосредствено след като се върнаха на работа, държавните ръководители трябваше да се сблъскат с нови сигнали за отслабване на еврозоната.

Гръцкият премиер Лукас Пападимос заяви, че следващите три месеца ще бъдат „критично важни“ за бъдещето на страната.

Белгийският министър-председател Елио ди Рупо отбеляза, че финансовата криза е „разрушила цели сектори на икономиката“ и подчерта, че 2012 г. ще стане решаваща за еврозоната. „Трябва да превърнем всички трудности в нови възможности“, каза той.

В Испания министърът на финансите Луис де Гиндос заяви, че бюджетният дефицит на страната през тази година може да е по-висок, отколкото се очакваше. По-рано правителството обяви намеренията си за съкращаване на разходите с 8.9 млрд. евро през 2012 г. и привличане на около 6 млрд. евро за сметка на увеличаване на данъците.

Ръководителят на Италия Марио Монти отбеляза, че очаква понижение на БВП с 0.5% през 2012 г. По думите му „неспособността на правителството да реализира мерки за бюджетни икономии би поставила Италия на ръба на разрушителна рецесия“.

Френският президент Никола Саркози няма намерение да провежда нов кръг на съкращения на бюджетните разходи, доколкото през май в страната през май предстоят президентски избори. Но и той обеща „важни решения“ в подкрепа на френската икономика. „Тази безпрецедентна криза, най-сериозната от времето на Втората световна война, не е завършила“, заяви Саркози. „Сега нашият основен приоритет трябва да бъдат мерките за стимулиране на икономиката и конкурентоспособността“.

Германската икономика все още се смята за спасителният пояс на Европа, но въпреки това канцлерът Ангела Меркел бе предпазлива: „Ням съмнение, че следващата година ще бъде по-трудна от настоящата“, заяви тя.

Европейските лидери не успяха да влязат в новата година с ясно решение за преодоляване на кризата. Първата среща за 2012 г. ще бъде в Берлин на 9 януари. На нея Франция и Германия ще се опитат да съгласуват позициите си за срещата на върха в Брюксел.

А европейците продължават да чакат решения.