В навечерието на днешната среща на министрите на земеделието от Европейския съюз европейските страни не са единодушни по въпроса за увеличаването на млечните квоти в отговор на повишеното търсене, съобщиха дипломатически източници в Брюксел, цитирани от АФП и БТА.

България е представена в Брюксел от министъра на земеделието и продоволствието Нихат Кабил.

На предварителна среща миналата седмица разногласията не бяха преодолени по въпроса за увеличаването с 2 процента на производствените квоти тази година. Цената на млякото в ЕС миналата година се повиши средно с 8.1 на сто.

Много страни, сред които Германия, която е сред основните производители на мляко в Европа, както и Австрия и Португалия, възнамеряват да гласуват против тази мярка, представляваща исторически обрат в политиката на ЕС за ограничаване на млекодобива, за да се избегнат излишъците.

Тези страни не са съгласни с процента на увеличение, тъй като, според тях, цените на млякото в момента не са като през есента, когато Европейската комисия за пръв път повдигна въпроса за увеличаването на квотите. Те се опасяват, че евентуален излишък ще доведе до засилен спад на цените.

Германия смята, че подобно решение е преждевременно при положение, че в ЕС едва сега започват дискусиите за постепенно премахване на млечните квоти до 2015 година.

Очаква се увеличението на квотите за кампанията по млеконадоя, започваща през април 2008 година, все пак да бъде одобрено с квалифицирано мнозинство на срещата на министрите на земеделието от ЕС в понеделник в Брюксел, твърдят европейски източници.