Европейските страни трябва да укрепят и разширят отношенията си с Тайван, ако искат тайвански инвестиции в производството на полупроводници на Стария континент. Това става ясно от изказване на министъра на външните работи на острова Джоузеф Ву по време на посещение в Европа миналата седмица, цитирано от Reuters.

Задграничните инвестиции на Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp (TSMC), най-големият производител на чипове в света, трябва да бъдат одобрение от правителството на Тайван, включително за потенциална фабрика в Германия, за която се говори от известно време. В тази връзка Ву акцентира, че правителството не поставя условия за инвестициите на TSMC и че компанията сама трябва да реши дали даден проект ще ѝ донесе печалба, но подчертава:

„Тайван няма да блокира инвестициите в Европа, но съществува философски въпрос, според който страна, която иска тайванска помощ, трябва да разгледа по-широката картина на отношенията си с него“.

Тайванският президент задълбочи разрива между САЩ и Китай от Ню Йорк Според Пекин преминаването на Цай Инг-уен през САЩ може да доведе до сериозна конфронтация


"Мисля, че това е нещо, върху което трябва да помислим. Въпреки че не сме егоисти, за да искаме спиране на инвестициите на TSMC в други държави, със сигурност се надяваме, че други държави, които искат да привлекат TSMC, ще помислят и за ситуацията, в която се намира Тайван."

Китай твърди, че самоуправляващият се остров е негова територия, и не крие, че е готов да използва сила, за да наложи контрол там. Тайван категорично се противопоставя на претенциите на Китай и твърди, че само народът на острова може да решава бъдещето си.

"Ако те помислят в тази посока, отношенията между Тайван и европейските страни, големите европейски страни, ще бъдат много по-добри от преди", казва Ву, без да конкретизира в коя държава се намира заради деликатността на ситуацията.

Тайван няма официални дипломатически отношения с нито една европейска държава, с изключение на Ватикана, а преди посещението на Ву Китай предупреди Европа да не демонстрира официални връзки.

Intel: През следващите години чиповете ще са това, което сега е петролътНуждаем се от географски балансирана, устойчива верига за доставки, категоричен е изпълнителния директор на компанията


Според източници на Reuters обаче той е бил в Чешката република и Брюксел, където се намират централите на ЕС и НАТО.

По думите на Ву лидерите на ЕС по-ясно от преди са припознали позицията за мир в Тайванския проток, морския участък между Китай и Тайван, и за запазване на статуквото. В същото време той е категоричен, че блокът трябва да обмисли как да разшири сътрудничеството си Тайван чрез инструменти като двустранно инвестиционно споразумение например.

През 2015 г. ЕС включи Тайван в списъка си с потенциални партньори за изготвяне на подобни спогодби, но оттогава не е провеждал разговори с Тайпе по този въпрос.

Война в Тайван би била „опустошителна“ за световната икономика

А подкрепа за задълбочаване на отношенията между ЕС и Тайван идва и от САЩ, където ситуацията около острова се разглежда като въпрос от глобално значение. Според Лойд Остин, министър на отбраната на САЩ, война за Тайван би била "опустошителна" и би засегнала световната икономика "по начин, който не можем да си представим".

"Конфликтът не е нито предстоящ, нито неизбежен. Възпиращите сили днес са стабилни и нашата работа е да ги запазим такива", посочва Остин по време на срещата на върха по въпросите на сигурността в рамките на диалога Шангри-Ла в събота, в която участват представители на десетки държави, включително Китай.

Стремежът на САЩ за лидерство при чиповете заплашва сигурността на ТайванАко изтегли производството си от страната, тя ще се окаже много по-уязвима на посегателствата на Пекин


"Целият свят е заинтересован от поддържането на мира и стабилността в Тайванския проток. От това зависи сигурността на търговските морски пътища и глобалните вериги за доставки. Както и свободата на корабоплаването в световен мащаб. Не се заблуждавайте: конфликтът в Тайванския проток би бил опустошителен", категоричен е той, цитиран от CNN.

В отговор на изказването на Остин генерал-лейтенант от Китайската народноосвободителна армия - Дзин Дзиенфън, заявява пред китайската държавна телевизия CCTV, че коментарите на началника на отбраната на САЩ за Тайван са "напълно погрешни". Дзин обвинява Вашингтон, че се опитва да "затвърди хегемонията си и да провокира конфронтация", като добавя, че действията на САЩ вредят на регионалния мир и стабилност.

Коментарите на Остин идват в напрегнат момент за отношенията между САЩ и Китай, тъй като Пекин наскоро отхвърли предложение за среща на върха в Сингапур, позовавайки се на американските санкции срещу китайски длъжностни лица и компании.

Как ще се отрази на световната икономика напрежението между САЩ и КитайПоследните ограничения на САЩ значително ще забавят напредналата полупроводникова индустрия на Китай


Каква е причината за това напрежение? Като изключим историческото значение, което острова има за Китай, и символното – за САЩ (както и много други геополитически аспекти), Тайван е дом на TSMC – компания, която не само е лидер на пазара на чипове, но и е с няколко обиколки пред конкурентите си. А чиповете, както посочват много анализатори, са новият петрол, тъй като от тях зависи развитието на абсолютно всяка водеща технология. В това число и на изкуствения интелект.

По този начин TSMC се превръща в едно от основните дипломатически оръжия за Тайпе в мисията му да разшири и затвърди подкрепата за своята независимост.