Германия отново взе на заем пари при отрицателна лихва, което означава, че инвеститорите поемат загуби срещу възможността да притежават супер сигурните германски ценни книжа при дълговата криза в еврозоната, предаде Асошиейтед прес, цитиран от БТА.

Правителството продаде днес облигации за 1.975 милиарда евро (2.47 милиарда долара) при средна лихва минус 0.0246 процента. Това се е случвало няколко пъти. Германия продаде едногодишни облигации през юли при лихва минус 0.054 процента. Отрицателните лихви означават, че инвеститорите ще си върнат малко по-малко пари, отколкото са инвестирали. Това е цената, която някои са готови да платят, за да вложат парите си в сигурни облигации, за които рискът да не бъдат изплатени е изключително малък на фона на опасенията, създадени от европейската дългова криза.

В същото време финансово затруднената Испания плаща лихва над 3 процента за едногодишни облигации, което отразява опасенията от дефолт на страната.

Миналата седмица пък инвеститорите отново приеха отрицателни лихви, за да кредитират и Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС), съобщи германската централна банка, която ръководи търговете на ЕФФС. Негативната лихва на практика означава, че инвеститорите плащат на ЕФФС, за да му отпуснат пари. Фондът, който подпомага затруднените страни от еврозоната успя да пласира 6-месечни облигации за 1.4999 милиарда евро при доходност минус – 0.0179 процента.

ЕФФС бе създаден с решение на лидерите на страните от ЕС за подпомагане на страните от еврозоната, които не могат да се финансират пряко от пазарите и са принудени да прибегнат до помощта на специални междуправителствени програми.