Германското правителство ще започне програма на драстични бюджетни ограничения през следващата година, за да даде пример на останалата част от еврозоната, и да се съобрази с "дълговата гилотина" записана в германската конституция.

Ограниченията се очаква да са на стойност най-малко 10 млрд. евро годишно до 2016 г., според правителствени източници.

Увеличения на данъците и намаляване на разходите също вероятно ще бъдат обмислени въпреки даденото преди време обещание от управляващата коалиция да постави данъчните намаления в центъра на програмата си. По-малките субсидии за отделните провинции и отменянето на данъчните отстъпки са основна цел.

Финансовият министър Волфганг Шойбле заявява в интервю вчера, че реформите по посока на безработицата и социалните придобивки могат осигурят част от спестяванията ако помогнат за увеличаване на заетостта. Той обещава, че няма да има бюджетни трикове в ограниченията и че образованието ще бъде защитено.

Предложението веднага беше заклеймено от опозиционната партия на Социалдемократите като атака срещу бедните. Лидерът на партията Сигмар Габриел призова вместо това за увеличение на данъците на банкерите и спекулантите, които бяха причина за кризата.

Ограниченията съвпадат с обещанията на канцлера Ангела Меркел и на Шойбле да намалят рекордните 80 млрд. евро, които страната се очакваше да получи назаем през следващата година. Мащабът на мерките обаче вероятно ще шокира останалите 15 страни членки на Еврозоната, които трябва да наложат мерки на икономически ограничения като част от пакетът за стабилизирането на еврото на стойност 750 млрд. долара. Останалите страни се надяваха, че Германия ще бъде източникът на икономически ръст за Еврозоната.

Планът на Германия за спестявания има за цел да свали бюджетния дефицит на страната от над 5% от БВП до 3% от БВП до 2013 г., според Шойбле. Планът също така е необходим за да може да бъде спазено новото правило в германската конституция, според което структурния дефицит, с изключение на цикличните ефекти, трябва да бъде намален до 0.35% от БВП до 2016 г.