И тази година сме свидетели на снизхождането на Благодатния огън в Йерусалим. Чудото събра хиляди поклонници от цял свят.

Огънят, който топли, но не изгаря, беше измолен от йерусалимския патрирах Теофил Трети по начин, който е непроменен от 15-и век. В центъра на церемонията е Кувуклията или параклисът върху Гроба Господен.

Хиляди православни миряни и поклонници от цял свят изпълниха Стария град на Йерусалим на Велика събота – денят преди Възкресение Христово и участваха в церемонията "Свети Спас".

Церемонията се провежда при засилени мерки за сигурност и полицейско присъствие, отбелязва Ройтерс. Тази година израелските органи на реда значително ограничиха достъпа до събитието, позовавайки се на опасения за безопасността.

За разлика от преди, когато в църквата са се събирали до 10 000 поклонници, тази година вътре са допуснати само 1 800 души, а навън - 1 200. Допълнителни контролно-пропускателни пунктове в Стария град също ограничават достъпа до района на църквата.

Гробът Господен се намира в сърцето на християнския квартал на Стария град в Източен Йерусалим.

Папа Франциск призова за мир в Украйна Франциск изрази

Тържественият край на церемонията настъпва, когато патриархът на Йерусалим излиза пред множеството миряни със запалена свещ - мистериозен акт, смятан за чудото на Велика събота преди настъпването на Възкресение Христово.

След това светлината бързо се разпръсква сред вярващите, събрани в тъмната църква и извън нея.

На събитието присъства и българска делегация, предвождана от Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, съобщиха от Българската патриаршия, цитирани от БТА. Очаква се около 19:00-19:30 ч. тази вечер правителственият самолет, превозващ делегацията, да кацне на летище София.

Как празнуват Великден по света?Боядисани яйца, козунак, великденски зайчета - това са символите на светлия празник. Но всяка страна го отбелязва по свой начин

Благодатният огън ще бъде пренесен в синодалния параклис "Свети цар Борис-Михаил", откъдето ще бъде изнесен преди началото на възкресното богослужение в патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" в 23:30 ч.

Огънят ще бъде пренесен и в митрополитската катедрала "Света Неделя", където духовниците от Софийската епархия ще могат да го пренесат по храмовете.