Мерките за икономии, които Словения прие миналата седмица, може да бъдат забавени или дори анулирани, след като два полицейски профсъюза заявиха, че искат референдум по закона, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Референдумът ще бъде организиран, ако профсъюзите съберат 40 000 подписи в рамките на един месец - цел, която те вероятно ще постигнат. Ако мнозинството от участниците в референдума отхвърлят мерките за икономии, правителството ще може да приеме подобен закон след една година.

Отхвърлянето ще попречи на плана на консервативното правителство да намали бюджетния дефицит до около 3.5 процента от БВП. Той нарасна до 6.4 процента през 2011 г. от нула през 2007 г., когато Словения се присъедини към еврозоната. Премиерът Янез Янша изрази надежда, че профсъюзите ще се откажат от искането си, предупреждавайки, че референдумът ще бъде фатален удар за Словения, писа вестник "Дело".

Правителството ще проведе преговори с двата профсъюза по-късно днес. Ние вярваме, че законът за икономии не трябва да орязва най-ниските заплати. Най-ниската полицейска заплата сега е 705 евро нето и това не трябва да се намалява, заяви шефът на полицейския профсъюз Радивой Урошевич.

Средната нетна заплата в Словения през март бе 995 евро, но ако бъде въведен пакетът от икономии, тя ще бъде орязана с около 8 процента от юни. Повечето от профсъюзите в Словения се съгласиха с пакета миналата седмица.