Авиокомпаниите могат да претърпят загуби на стойност около 5.2 млрд. долара тази година, което е почти с 3 млрд. повече от прогнозираното през юни, тъй като икономическият растеж се забавя, а цените на горивата намаляват печалбите, според Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA), предава Bloomberg.

Възможно най-мрачните прогнози за нетни загуби в размер на 6.1 млрд. долара няма да се сбъднат поради спада в цената на петрола напоследък, казват от IATA. Въздушният трафик ще нарасне с по-малко от предварително прогнозираното поради забавянето на растежа на световната икономика.

От IATA увеличиха прогнозата за годишните загуби на индустрията за пети път в последните 12 месеца, след като ръстът на пътниците падна до петгодишен минимум през юни, а броят на авиокомпаниите, които са принудени да спрат част от самолетите си от полети или са фалирали, надхвърля 20.

Авиокомпаниите отчитат печалба от 5.6 млрд. долара през 2007 г., която е и първата от 2001 г. насам след терористичните атаки в САЩ. Индустрията е загубила повече от 36 млрд. долара от тогава досега.

Пътникопотокът тази година се очаква да нарасне само с 2.8%, прогнозират от IATA. Предишната прогноза на организацията беше за ръст от 3.9%. Броят на пътниците се е увеличил с 5.3% през 2007 и 2006 г.

От IATA прогнозираха загуби за индустрията в размер на 2.3 млрд. долара към 1 юни. Нетната загуба през следващата година може да възлезе на 4.1 млрд. долара, а пътникопотокът да нарасне с 2.9%.

Цените на горивата и намаляващият брой на пътниците принуждават много авиокомпании да свиват капацитета си и да съкращават служители, за да ограничат разходите си. Осемте най-големи авиокомпании в САЩ планират да съкратят почти 26 000 служители от този месец, тъй като ще спрат от полети общо 465 самолета.

През юни от IATA изготвиха списък на 24 авиокомпании, които са фалирали или са подали документи за фалит в предходните шест месеца. Още няколко компании са банкрутирали от тогава.