Икономиката на САЩ се е свила с по-малко от очакваното през второто тримесечие на годината, след като увеличението на държавните разходи и по-малкото ограничаване от страна на потребителите са помогнали за омекотяването на рекордния спад в стоковите запаси, информира Bloomberg.

БВП на страната е намалял с 1% на годишна база за периода април-юни, показаха данни на Министерството на търговията днес. Анализаторите очакваха спад от 1.5%, според проучване на Bloomberg. Корпоративните печалби нарастват с най-много от четири години съобщават още от министерството.

Отделни данни днес показаха, че по-малко американци са подали молби за помощи при безработица през миналата седмица, което подсилва доказателствата, че сривът на пазара на труда е овладян. Първоначалните молби за помощи при безработица падат до 570 000 в сравнение с 580 000 в предходната седмица.

Щатските индексни фючърси тръгнаха нагоре след като данните бяха изнесени, докато цените на държавните ценни книжа паднаха до минимум за деня.

Това беше четвъртото поредно свиване на щатската икономика и най-дълго продължаващото, откакто такава статистика започва да се води през 1947 г. Най-голямата икономика в света се е свила с 3.9% от второто тримесечие на миналата година. Това е най-голямата рецесия от времето на Голямата депресия.

Това са вторите данни за периода, които ще бъдат ревизирани през септември, след като бъде получена още информация за икономиката.

Потребителските разходи, които съставляват около 70% от икономиката, падат с 1% на годишна база, което е с по-малко от очакваното. В предходното тримесечие потребителските разходи отчитат 0.6% ръст.

Разходите вероятно ще нараснат през настоящото тримесечие. Данните показва, че продажбите на автомобили и леки камиони нарастват с най-много от септември насам.

Икономиката на САЩ ще нараства с 2% или повече в четири поредни тримесечия до юни, което е първата подобна серия от повече от четири годни, според проучване на Bloomberg News сред икономисти. След вчерашните положителни данни за дълготрайните поръчки, икономисти, изключително и от Morgan Stanley, повишиха оценките си за ръста през настоящото тримесечие.