Единственият член на ОПЕК в Югоизточна Азия - Индонезия, ще напусне организацията след като застаряващите петролни полета и намаляващото производство на петрол, принуждават най-голямата икономика в региона да увеличи вноса, информира Bloomberg.

Министърът на Енергетиката на страната Пурномо Юсгианторо днес ще подпише указ за напускането на организацията на страните износителки на петрол. Индонезия, която членува в ОПЕК от 1962 г., обмисля напускането на организацията от три години.

Индонезия внася около една трета от петрола си поради недостатъчния капацитет за рафиниране и се сблъсква с намаляващо производство, след като спорове с Exxon Mobil Corp забавят разработването на нови петролни полета и спират инвестициите. Производството на петрол в страната е паднало с 49% от пика, достигнат през 1977 г., докато държавните субсидии за покриването на местните цени на дизела и бензина могат да надхвърлят 13 млрд. долара тази година.

Оттеглянето от ОПЕК ще помогне на държавата да спести 3.1 млн. долара годишна членска такса, според Пурномо.

Членовете на ОПЕК допринасят за повече от 40% от световните доставки на петрол, като производството на 12-те членове с квоти е паднало с 1%, до 29.74 млн. барела дневно през април, в сравнение с предходния месец.

Напускането на Индонезия идва, след като две нови държави влязоха в организацията преди това. Ангола стана член на ОПЕК през януари 2007 г. докато Еквадор се присъедини отново към организацията през декември след 15-годишно отсъствие. Така общият брой на страните членки в момента възлиза на 13.

Цената на суровия петрол се е удвоила през последната година до рекордните 135.09 долара за барел в Ню Йорк на 22 май вследствие на търсенето, което надхвърля предлагането и на намаляващата стойност на долара, което принуждава инвеститорите да купуват суровини, за да хеджират инфлационния риск.

Дневното производство на суров петрол в Индонезия е паднало под 1 млн. барела от февруари 2004 г. по данни на Bloomberg. Производство в страната е намаляло с 0.9%, до 859 853 барела на ден през април, в сравнение с март.

Ако производството отново се покачи до ниво, което да дава на Индонезия статут на нетен износител, тогава страната може да се върне в организацията, е заявил Пурномо.

Индонезия е произвеждала средно по 883 000 барела суров петрол дневно през 2006 г. докато потреблението й на рафинирани петролни продукти през същата година е било 1.061 млн. барела на ден, сочат данни на ОПЕК.

Производството на петрол в страната достига своя връх от 1.686 млн. барела дневно през 1977 г., според ОПЕК.