Иран омаловажава западното петролно ембарго, което влезе в сила днес, заявявайки, че санкциите, чиято цел е да го накарат да ограничи спорната си ядрена програма, няма да се отразят на икономиката му.

Налагането от нашите неприятели на санкции от днес не създава проблеми; санкциите нямаха никакъв ефект и няма да имат, защото правителството взе необходимите решения и е напълно готово да се справи, заяви министърът на петрола Ростам Гасеми, цитиран от иранските медии.

Иранският петрол продължава да се продава на международните пазари и само една част от износа за Европа е спряна, каза министърът, твърдейки, че ислямската република е намерила нови клиенти, които не уточни, предаде БГНЕС.

Европейският съюз обяви от 1 юли пълно ембарго върху закупуването, а също и върху транспорта на ирански петрол, който вече не е гарантиран от европейските застрахователи, покриващи до 90% от световния петролен морски трафик.

Успоредно с това САЩ успяха да постигнат от няколко големи клиенти на Иран, по-специално азиатски, да намалят вноса си на ирански необработен петрол, за да избегнат наказателни търговски и финансови мерки от страна на Вашингтон срещу компании, работещи с Иран.

Според изчисленията на Международната агенция за енергията тези санкции, които бяха обявени през януари, са предизвикали от началото на годината спад от 30% на износа на ирански необработен петрол, който през май е намалял на 1,5 милиона барела дневно срещу 2,1 милиона в края на 2011 г.

Спадът според агенцията е довел до засищане на възможностите на Иран за складиране на необработен петрол и е принудил втория износител в ОПЕК да намали добива на 3,13 милиона барела дневно през май срещу 3,5 милиона барела дневно в края на 2011 г.

Иранските ръководители отхвърлят тези данни и твърдят обратно, че износът е стабилен и добивът на Иран е нараснал на 3,75 милиона барела дневно.