Туристите в Йерусалим ще могат да използват лифт, за да достигнат до ключовите забележителности и реликви в Стария град, след като противоречив план за благоустройство получи зелена светлина за реализация.

Лифтът ще стоварва 3 хил. души на час в Стария град, сочи публикация в Twitter на израелския финансов министър Моше Калон, който обяви решението, предава CNN.

Големите инфраструктурни проекти в Йерусалим често са противоречиви поради спорния статус на града, като проектът за лифт не прави изключение.

Настоящите планове предвиждат лифтът да преминава през източната част на града, която палестинците и повечето страни по света считат за окупирана територия.

Предвижда се лифтът да тръгва от бутикова шопинг зона в западна част на града и да стига до входа към Стария град.

Още през 2016 г., когато проектът все още беше в ранна фаза на планиране, тогавашният кмет на града Нир Баркат посочи, че съоръжението ще докара десет милиона туристи в Стария град, същевременно показвайки на света кой в действителност управлява Йерусалим.

Източен Йерусалим премина от Йордания към Израел в резултат на Шестдневната война през 1967 г. През 1980 г. Израел заяви, че целият град трябва да се счита за столица на страната, но от своя страна, палестинците се надяват някой ден източната част на града да стане столица на тяхна суверенна държава.

Емек Шавех от израелско НПО, което следи развитието на проекта за лифт, критикува решението на властите, одобрили съоръжението.

"Правителството не успявa да одобри бюджети за инвалиди и за здравеопазване, но въпреки това успява да одобри бюджет от 220 милиона шекела (62 млн. долара) за туристическо начинание", се казва в съобщение на организацията.

Пътуващ фотограф препоръчва есенни дестинацииДнес ви представяме няколко предложения от пътуващия фотограф - Павел Дудек, който е посетил над 60 държави по света, но е акостирал през последните 2 години в София, откъдето организира всичките си пътувания

Организацията обещава да обжалва решението пред Върховния съд на страната.

„Според нас временното правителство не е упълномощено да одобрява национални проекти от такъв мащаб и с толкова значими политически последици за Йерусалим”, казва Шавех.

„Обжалването пред Върховния съд има за цел да предотврати разрушителното въздействие, което ще окаже лифтът върху пейзажа на Стария град и върху крехката политическа ситуация в Йерусалим“, добавят от организацията.

Аднан Гайт, кмет на Йерусалим от страна на Палестинската автономия, чиято роля е по-скоро символична, също критикува проекта.

„Това е ционистки проект на израелското правителство, за да юдаизира Йерусалим. Започнаха с подземни тунели, като сега искат да юдаизират небето и да променят всеки арабски символ в града – камъкът, дърветата и хората”, казва той.

„Палестинците в Йерусалим не са тръгнали никъде, ще устоим и ще бъдем силни както винаги, но призоваваме международната общност да поеме историческите си отговорности чрез прекратяването на тези безкрайни престъпления и да защити нашия народ в Йерусалим”, добавя той.