Терористи атакуваха църкви и хотели в Шри Ланка в неделя, убивайки над 350 души поклонници и туристи в едно от най-смъртносните терористични нападения в последно време.

Броят на жертвите и официалният коментар от страна на местните власти, че нападението е "отмъщение" за стрелбата в няколко джамии в Нова Зеландия през миналия месец, са притеснителни сами по себе си.

Също толкова ужасяващи обаче са доказателствата, че властите в Шри Ланка са имали информация отпреди няколко седмици, която ги е предупреждавала за предстоящите атаки.

На 11 април се появява разузнавателен доклад с предупреждения, конкретни имена и адреси на заподозрени. Бездействието на Шри Ланка обаче изглежда е в резултат на политически спорове. Сега тези проблеми може да се задълбочат още повече.

На 11 април Приялал Дисанаяка, заместник генерален инспектор на полицията в страната, изпраща писмо до четиримата най-високопоставени души, отговарящи за сигурността в страната, в което ги предупреждава за предстоящо нападение, според Associated Press.

В разузнавателния доклад, който изтече в социалните медии, се казва, че местната ислямистка екстремистка групировка National Thowheeth Jamaath, ръководена от Захран Хашми, планира „скоро“ нападение срещу църкви в страната, според AP.

Правителството в страната обвини групировката за нападенията срещу три църкви и три хотела навръх католическия Великден.

Докладът е доста подробен и включва адреси, имена и телефонни номера на сподвижници на групировката, според The New York Times.

Той се появява, след като преди това от Индия идват предупреждения за евентуални нападения срещу църкви, а през януари е събрана разузнавателна информация, че групировката се запасява с оръжия.

На фона на всичките тези доказателства и предупреждения, как се случи така, че атаките бяха осъществени?

Президентът на Шри Ланка изолира премиера на страната от ключовите разузнавателни брифинги след разрив между управляващите.

Премиерът Ранил Викремесинге и кабинетът са разбрали за разузнавателния доклад едва след атаките. Министър-председателят е със спрян достъп до ключовите разузнавателни брифинги от страна на президента Майтрипала Сирисена, заяви тази седмица министърът на здравеопазването Раджита Сенератне.

Тези твърдения са симптоматични за политическия разрив между двамата лидери, който тлее от месеци.

През октомври Сирисена се опита да замени Викремесинге с бивш президент без подкрепата на парламента на Шри Ланка, което доведе до политическа криза.

Сирисена и Викремесинге имат противоречия относно икономиката и ежедневното управление на страната, като в крайна сметка това ескалира до това, че Сирисена обвини член на парламента в участие в заговор за убийството му.

След като подготвяната от Сирисена смяна не бе подкрепена от парламента, а върховният съд в страната се намеси, Викремесинге положи отново клетва като министър-председател, с което започна период на две отделни управления на страната, които не комуникираха помежду си.

Не е ясно дали споделянето на разузнавателната информация щеше да предотврати нападенията, но това се превръща в политически спор.

Засега не е ясно дали и самият президент е знаел за заплахата и няма смисъл да се разсъждава как е щял да реагира премиерът, ако той бе запознат с разузнавателната информация.

Това, което се знае, е, че някои политици в Шри Ланка разкритикуваха президента за очевидната липса на комуникация.

"Както знаете, нашият министър на отбраната всъщност е президентът," заяви пред CNN Харин Фернандо, министър на телекомуникациите. "За съжаление, или той не е получил подходящата информация, или пък я е получил, но не я е споделил с кабинета. Кабинетът е от една партия, а президентът е от друга партия."

Преди това Викремесинге свиква среща, на която съветът по национална сигурност отказва да присъства, каза още Сенаратне.

"Мисля, че това е единствената страна в света, където съветът по сигурността отказва да присъстства, когато е призован от премиера на страната," добавя той.