Какаото не може да се мери със златото и Швейцария има проблем
Гана - вторият по големина в света производител на какаови зърна, продължава да губи ценна земеделска площ заради незаконен добив на злато и това поставя в несигурна ситуация производителите на шоколад в Швейцария. Страната внася над 50% от суровината именно от там.
Ако доскоро пътят до общността на Якубу Усман в традиционната област Кунсу в централна Гана бе заобиколен от какаови насаждения, палмови дървета и портокалови плантации, днес картината е много по-различна. През последните четири години земята се опустошава. Местните жителите са на лов за друг ценен природен ресурс - златото.
Декари плодородна земеделска земя, на които се отглеждат основните култури, които Гана изнася, са превърнати в безплодна пустош, осеяна с купчини мека глина, замърсена с живак, и дълбоки ями, които остават опасно непокрити.
60-годишният Усман си спомня дните, когато отглеждането на какао му е осигурявало добър живот.
Това беше преди 2018 г., когато незаконният добив (известен на местно ниво като galamsey) се наложи в Кунсу, казва той. Драстичните промени го карат да се страхува от бъдещето, пише SwissInfo.
Незаконният добив унищожава земята и убива насажденията.
Тъй като повече от половината внос на какаови зърна в Швейцария идва от Гана, швейцарската шоколадова индустрия става все по-загрижена за щетите, които незаконният добив на злато нанася на местните общности и на доставките на тази ключова суровина.
През последното десетилетие доставките на какаови зърна в Швейцария останаха стабилни. Това обаче може да се промени.
Количеството земя, използвана за отглеждане на какао в Гана, е намаляло с 21% от пика си през 2017 г. Един от факторите за това е незаконният добив на злато. Другите фактори са суша, болести и по-нисък добив от стари какаови дървета.
Блясъкът на златото
В Кунсу може да видите местни жители и китайци да работят рамо до рамо, въоръжени с детектори за метал. Край тях се движат багери, които разкопават земята и изкореняват растителността.
Нелегалните копачи постепенно изместиха производителите на какао от пазара.
Медиите в Гана показват, че те плащат между 640 до 1064 долара на акър земеделска земя. Цената зависи от близостта й до съществуваща златна мина. Това е между десет до петдесет пъти печалбата, която един производител на какао прави годишно на акър от продажбата на какаови зърна.
Копаенето на злато е привлекателна работа за мнозина, особено за жените, които имат ограничени възможности за генериране на доходи в селските райони. Те измиват остатъците от пръст, за да извлекат малкото останало злато (практика, известна на местно ниво като колили).
Ще излъжа, ако кажа, че незаконният добив на злато не ми е помогнал, споделя Хава Якубу, самотна майка на пет деца. Тя се занимава с това от около пет години. Преди това е продавала дребни стоки на павилион.
Злато срещу какао
По време на въздушно заснемане на територията на Гана през април е установено, че около 19 000 ха какаови насаждения са били повредени заради незаконен добив на злато в периода 2019-2020 г. Тази площ е два пъти повече от тази на Цюрих.
Какаовите насаждения намаляват от година на година. Оценки сочат, че Гана е загубила някъде между 0,8% до 2% от земеделската си земя за какао от 2013 г. насам, като около 23% от обработваемата площ е засегната от замърсяване, свързано с минното дело.
Тревогите на Швейцария
През годините производителите на шоколад в Швейцария, зависими от доставките на какаови зърна от Гана, правиха неколкократни опити да задържат фермерите. Те им предлагаха различни стимули, включително премии. Това обаче не спря ламтежа за злато. Много площи, в които бяха инвестирани средства за подобряване на качеството на реколтата, вече са унищожени от златотърсачите.
Има ли алтернатива?
Властите в Гана всячески се опитват да спрат незаконното добиване на злато. През 2017 г. дори президентът Нана Акуво-Адо заяви, че е готов да заложи правителството в борбата с него. Оттогава насетне са направени промени в законодателството и за незаконен добив може да се лежи в затвора минимум 15 години.
Въпреки тези мерки, незаконният добив процъфтява поради корупцията и липсата на правоприлагане. Суровата реалност е, че какаото не може да се конкурира със златото.