До какво водят горските пажари, бръмбарите и президентът на САЩ Доналд Тръмп, взети заедно?

До покачване на цените на дървесината до исторически върхове.

Това, от своя страна, води до рекордни стойности на акциите на дървопреработвателите, докато цените на домовете в САЩ стават все по-солени за обикновените потребители.

Цената на дървения материал в САЩ скача с цели 57% от началото на 2017 г., сочи комбинираният индекс на цените на дървесината на Random Lengths, който варива от 356 долара до 571 долара за 1000 дъски, предава Financial Times.

Анализатори отдават това повишение на силен ръст в търсенето и проблеми с доставките в канадската провинция Британска Колумбия, която е най-големият производител на иглолистен дървен материал в света.

„Когато имаме тясна верига за доставки, когато едно нещо се обърка, цените веднага скачат до небето”, казва Брендън Лоуни, директор и макроикономист към Forest Economic Advisors.

България е изнесла мебели за 335 млн. евро през миналата година 1 млрд. лева оборот отчитат компаниите в бранша през 2017 година

Повишаването на цените стартира в началото на миналата година, когато пазарите започнаха да ценообразуват, взимайки предвид очакванията, че Министерството на търговията на САЩ ще наложи антидъмпингови мита на вноса на иглолистен дървен материал от Канада.

Коалицията за дърводобив на САЩ излезе с петиция през ноември 2016 г., в която се твърди, че канадските правителствени договори за лизинг на държавни горски площи ефективно субсидират канадската индустрия и вноса на дървен материал в САЩ на стойност 5.6 млрд. долара през 2016 г.

Благодарение на този натиск, Белия дом въведе първите мита върху вноса на дървесина през миналия април, като това провокира 20.7% скок в цената – повишение, отразяващо почти изцяло оскъпяването в резултат на новите мита, чиято средна стойност възлиза на 20.83%.

Но от всички фактори, които вдигат цената на дървения материал, митата са едва трети в списъка с причини, казва Лоуни.

По-важна причина са горските пожари през 2017 г., които бяха толкова яростни в Канада, че главният правителствен климатолог използва определението „лято на пожарите”.

Между април и ноември над 1 300 пожара унищожиха над 1.2 млн. хектара от горите на Британска Колумбия.

Огънят и сухото време принудиха много собственици на дърводобивни предприятия да зарежат бизнеса си, което ограничи голяма част от активността в региона.

Японска компания ще строи най-високия дървен небостъргач в света70-етажният небостъргач ще бъде построен в Токио и ще е с височина от 350 метра

Всичко това се случи на фона на друго голямо бедствие – инвазия на вредители. В годините между края на деветдесетте и началото на новия век горите на Британска Колумбия станаха жертва на огромно нападение на планински бръмбари, като последствията от това се усещат и днес.

Нужни са само няколкостотин от черните бръмбари, всеки с размер колкото зърно ориз, за да преодолеят защитните сили на здрав, висок бор. Докато проникват през кората на дървото, за да разположат яйцата си, вредителите отделят гъбички, които, освен всичко друго, променят и цвета на дървото.

„Дървото загива за 48 часа”, казва екологът Катерин Блейкър от Natural Resources Canada.

Епидемията удари най-тежко сърцето на Британска Колумбия, засягайки над 18 млн. хектара гори и унищожавайки около 54% от дървесината, която става за продан в провинцията.

Въпреки променения цвят, унищожените дървета от бръмбарите все още стават за дърводобив. Някои могат да се секат до 8 години след бедствието, а други до 12 години. След като пикът на епидемията отмина през 2005 г., местната власт увеличи квотите за дърводобив, надявайки се да реализира на пазара унищожените борове.

Понастоящем канадските власти отново понижиха квотите за дърводобив, провокирани и от пожарите през 2017 г.

През последното тримесечие на 2017 г. цените вървяха на ниво от около 435 долара за 1000 дъски. Тогава на сцената излезе студената зима, която предизвика затруднения в канадския железопътен транспорт. Към това можем да добавим и по-високия приоритет за добив на други стоки. Така цената на дървения материал получи пореден повод да започне да расте.

„Това, което е безпрецедентно при настоящия ценови рекорд спрямо предишния, е продължителността му”, казва Шон Чърч, който покрива индустрията през последните 28 години.

Най-големият потребител на дървен материал от Британска Колумбия са домакинствата в САЩ, като броят на новите къщи вече изравнява рекордните стойности от 2007 г.

Африканско земеделие: Много земя, малко хораМоже ли африканският континент да се превърне в хранителната банка на света?

Високите цени и силното търсене провокираха големи печалби за дървопреработвателните компании през първото тримесечие на тази година. Акциите на двете най-големи канадски корпорации за дървен материал Canfor Corporation и West Fraser Timber Co Ltd, както и на щатската Weyerhaeuser Co, достигнаха рекордни стойности през този месец.

Компаниите увеличават печалбите, докато повишението на цените се прехвърля на строителните компании, а от там на купувачите на нови жилища. Според изчисленията, високите цени на дървесината добавят към цената на една средна нова къща в САЩ между 3 хил. долара и 9 хил. долара.

„Трудно е да се строят достъпни къщи в момент, в който пазарът на жилища отчаяно се нудае от тях”, казва Аарон Теразас от сайта за недвижими имоти Zillow.