От iPads през плодов сок, много от продуктите в САЩ разчитат на части, труд и стоки, изпратени от чужбина. Класически "американски" марки като Levis, Wrangler и Radio Flyer се произвеждат на практика извън САЩ. Дори най-голямата апология на капитализма- играта Monopoly, се произвежда в Ирландия, пише The Street.

Миналия месец, проучване, проведено от консултантска фирма Booz & Co. и Университета на Мичиган, излезе с извода, че сега се решава бъдещето на американското производство.

"Днес, американските производители осигуряват около 75% от продуктите, които американците консумират", се казва в изследването. "Но този брой може да скочи до 95% в рамките на няколко години, ако бизнесът и правителствените ръководители вземат правилните решения. Или- ако секторът на производството остава пренебрегван, да падне наполовина, до около 40% от търсенето в САЩ."

Какво все още се произвежда в САЩ- нека видим десет от тези продукти в следващите редове:

Мотоциклети

Още една голяма гордост за култовия мотоциклет Harley-Davidson е, че той се изработва изцяло в САЩ. През 1901 г. Уилям Харли, млад човек от Милуоки, решава да съчетае малък двигател с рамката на велосипеда. След доста опити и грешки, Харли, който работи с приятелите си Артър и Уолтър Дейвидсън, разработва прототип на това, което по-късно ще се развива в съвременния мотоциклет. През 1906 г. Харли и Двейвидсън откриват фабриката в Уисконсин, която и до днес е седалище на компанията.

От 1998 г. пък се произвеждат Victory Motorcycles, на компания базирана в Спирит Лейк, Айова. Американско-индийската компания Polaris също е базирала производството си в САЩ.

Един от честите дебати между любителите на моторите в САЩ е трябва ли американските мотоциклети да носят знак Made in USA, за да се различават от тези, чиито части са внесени от Япония, Германия, Италия и дори Австралия.

Спортна екипировка

Бейзболът е класическа американска игра и около 60% от бухалките, използвани във висшата лига са щатско производство. Същото се отнася и до американския футбол, където лидер на пазара от 1941 г. е Wilson Footballs- производител на всички топки за американски футбол, включително и за Супер Бол.

Кухненски уреди

Много кухненски уреди все още се изработват в САЩ. Миксерите KitchenAid се изработват в Грийнвил, щата Охайо, от 1941 г., а в завода работят близо 700 души. Самият уред предшества тази централа от десетилетия, създаден е през 1919 г., но бума на продажбите започва през 1955г., когато компанията въвежда разнообразна цветова гама. Днес тя принадлежи на Whirlpool- производител на широка гама кухненски уреди, по-голямата част от които се произвеждат в САЩ. По данни на самата компания за Whirlpool работят повече работници на САЩ отколкото за всеки друг производител на уреди - над 20 000 души.

Също в страната се произвеждат уредите на Viking ,основана през 1989 г. в Грийнууд, Мисисипи. От САЩ идват и хладилни агрегати и фризери, направени от Sub-Zero, както и бойлерите и съдомиални на GE.

Китари

Основана през 1896 г. в Каламазо, Мичиган, Gibson Guitar Co. създава първата електрическа китара през 1936 година. Известни в световен мащаб с подписа Les Pauls, китарите на компанията са предпочитани от звезди като Джими Пейдж и Пок Маккартни. Оргиналната фабрика днес не работи, след като през 1984 г. фирмата се мести в Нашвил, където всяка седмица 500 работници създават по 2 500 китари Les Pauls, Flying Vs, Explorers, SG и Firebirds. Други модели, правените по поръчка, са изработени във фабриката в Тенеси.

Тебешири и играчки

Crayola е компания, създадена от изобретателите Едуин Бини и C. Харолд Смит. Тя печели златен медал на панаир 1900-а за обезпрашения си заместител на тебешир за учителите. Отвъд моливи, има още няколко американски продукти за деца, които не излизат от китайски фабрики.

Пиана

Пианата Steinway, смятани от много музиканти за най-добрите в света, се изработват ръчно от 1853 г. в Ню Йорк. Te всъщност са пренесени там от германският емигрант Хайнрих Щайнвег, който прави първите си инструменти в собствената си кухня през 1850-1853. На щатска земя предприемачът основава компанията си Steinway & Sons и до ден- днешен тя работи изключително в Манхатън. До 2000 г., Steinway е продала 550 000 пиана.

Поздравителни картички

Голямата рецесия и висока безработица отвориха нова ниша за производителите на поздравителни картички в САЩ. През 2009 г. Hallmark въведе ред поздравителни картички, които трябва да изразяват съчувствие и подкрепа за онези, които са загубили своята работа. Като се има предвид аудиторията, Hallmark подчертава, че всички картички са направени в САЩ.

Пистолети

Светът може да обича високи технологии, но американците си държат на оръжията. Smith & Wesson е най-големият производител на пистолети в САЩ. Учредителите на компанията Хорас Смит и Даниел Б. Уесън губят собствеността над нея заради финансови трудности през 1856 г., поради което им се наложило да конкурират собственото си оръжие с по-добро. Така се ражда прочутият Magnum. За късмет на двамата предприемачи началото на Гражданската война превръща бизнеса им в златна мина.

Китайски пръчици за хранене

Това не е шега- оказва се, че производството на пръчици, е изключително печеливш бизнес за износ... в Китай. Всяка година в Поднебесната се използват 63 млрд. такива пръчици, а в Япония- още 23 млрд. Производителят от Джорджия Chopsticks е единствената компания в САЩ, която произвежда дървени прибори.

Автомобили

Предвид глобалния пазар, е трудно да се определи „националността" на по-голямата част от автомобилите. Почти всяко превозно средство на пътя е мултинационална смес от части и труд, така че за американска кола се приема такава, 75% от която е изработена в САЩ. През тази година за такива се смятат Toyota Camry (80% сглобени в Кентъки и Индиана), Honda Accord (80% сглобени в Охайо и Алабама) , Chevrolet Malibu (75% сглобени в Канзас), Ford Explorer (85% сглобени в Чикаго) и др.