Фотограф улови причинените щети на океаните в света с шокираща снимка на „море от пластмаса и стирофом“, направена близо до спокоен карибски остров.

Карълайн Пауър, която е специалист по подводна фотография, е посветила кариерата си на показването на щетите, които пластмасовите отпадъци причиняват на океаните.

Тя казва, че била „опустошена“, когато видяла пласмасовата пелена от вилици, бутилки и боклук между островите Роатан и Кайос Кочинос край бреговете на Хондурас.

„Ужасяващо е да виждам как нещо, за което толкова дълбоко ме е грижа, е убивано, бавно е задушавано до смърт от човешки отпадъци. След като отпадъците попаднат в моретата, е изключително трудно и скъпо да бъдат извадени. Ключът е да спрем попадането на отпадъците в океана“, казва Пауър.

„За да се случи това, трябва да подобрим управлението на отпадъците, екологичното образование и инсталациите за рециклиране в глобален мащаб. Това е проблем и на развитите страни“, смята тя.

Екипът от водолази открил най-много отпадъци на около 24 км от крайбрежието на Роатан и те плавали към Морския резерват на Кайос Кочинос, пише Daily Telegraph.

„Бяхме на водолазно пътуване до няколко острова. Те са едно от най-живописните места за гмуркане в тази част на Карибите. Снимката на водолаза във водата всъщност е над една от тези планини от боклуци.

Отчайващо е да видите, че район, за който се предполага, че е чист и девствен, всъщност е покрит с боклуци“, казва Пауър.

„Докъдето ни стигаше погледът виждахме само найлонови торби във всякакви форми и размери – евтини торби, хранителни отпадъци, боклуци и всякакви други опаковки. Някои бяха цели, а останалите – раздробени. За съжаление, много костенурки, риба и китове ще сбъркат тези парчета пластмаса с храна“, допълва фотографката.

И продължава: „След това стигнахме област, широка около три километра, с боклук, който стигаше до края на хоризонта. Имаше също безкрайно количество пластмасови вилици, лъжици, бутилки и чинии. Видяхме спукани футболни топки, четки за зъби, телевизор и множество обувки и джапанки“.

Blue Planet Society - организация, която работи за прекратяване на прекомерното зарибяване и изследване на световните океани, смята, че боклукът идва от река Мотагуа в Гватемала, която се влива в морето при проливни дъждове.

Представители на организацията заявиха, че снимките са „невероятни“ и допълниха: „Виждаме много шокиращи снимки на разрушаване на околната среда. Това е един от най-лошите примери“.

„Боклукът от река Мотагуа в Гватемала, който замърсява крайбрежието на Хондурас, е проблем за региона от известно време“, допълниха те.

„Липсват инфраструктура и образование, много хора или горят отпадъците, или ги изхвърлят в реките“, отбелязва Пауър. Тя се надява, че снимките й ще насърчат другите хора „да променят навиците и ежедневието си, за да помогнат за защитата и опазването на планетата“.

Пауър призовава всички, които искат да подкрепят усилията на региона за опазване на околната среда, да дарят средства на Roatan Marine Park - неправителствена организация, която работи за опазването на крехките коралови рифове на Роатан.