Китай е източникът на 80 процента от пратките със заподозрени фалшиви стоки, заловени от митниците в САЩ през миналата година, съобщи днес началникът на американското Бюро за митнически контрол и защита на границите Ралф Башъм, цитиран от Ройтерс.

Огромното количество фалшиви стоки, произведени в Китай - от лекарства и дизайнерски чанти до стикове за голф и DVD-та - се превърна в източник на търкания между Пекин и Вашингтон, подтиквайки САЩ да депозира в Световната търговска организация (СТО) тази година срещу Китай два казуса, касаещи правото на интелектуална собственост, допълва БТА.

Само за 2006 година САЩ са конфискували над 14 700 пратки със стоки, нарушаващи правата върху интелектуалната собственост, като 80 процента от тях са били с китайски произход.

Башъм, цитиран от АП и ИТАР-ТАСС, обяви, че Китай и САЩ са се договорили съвместно да се борят с нарушителите на правата върху интелектуалната собственост. Меморандомът за сътрудничество е бил подписан в китайската столица през тази седмица.

В съответствие с постигнатите договорености американската Служба за митнически и граничен контрол ще изпраща в Китай информация за производители на фалшификати, а Пекин на свой ред ще предприема строги мерки за тяхното наказание и ще съобщава резултатите на САЩ.

Китай заема едно от първите места в света по брой на произвежданите в предприятията му фалшификати. През последните години под натиска на международната общност Китай активизира борбата с "пиратството", но резултатите от тази акция все още са много скромни, посочва ИТАР-ТАСС.