Китай спира вноса на морски продукти от Япония заради водите от Фукушима
В четвъртък Китай спря вноса на всички морски продукти от Япония, включително ядливи морски дарове, часове след като съседката му започна да изпуска обработена радиоактивна вода от авариралата атомна електроцентрала "Фукушима".
Износът на морски дарове от Япония за Китай включва червен морски костур, миди и скумрия, по данни на японското Министерство на земеделието, горите и рибарството. Китай е и най-големият вносител на морски продукти от Япония, като през 2022 г. е внесъл риба на стойност 71,7 млрд. йени (493,4 млн. долара) и ракообразни и мекотели като раци и миди на стойност 53,56 млрд. йени.
Изхвърлянето на пречистената вода се очакваше да започне след 13:00 ч. токийско време, според съобщения в медиите, които се позовават на държавната електрическа компания TEPCO.
В изявление на китайската митническа агенция се казва, че това се прави с цел "цялостно предотвратяване на риска от радиоактивно замърсяване на безопасността на храните, защита на здравето на китайските потребители и гарантиране на безопасността на вносните храни".
С този ход се удължава действието на по-ранна забрана за внос от районите, разположени непосредствено около атомната електроцентрала.
Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заявява в четвъртък, че ще разполага с екип, който да наблюдава изхвърлянето и да оцени прилагането от страна на Япония на всички съответни международни стандарти за безопасност.
„МААЕ ще присъства на място докато се изпуска пречистената вода, в съответствие с ангажимента на генералния директор Гроси агенцията да се ангажира с Япония по отношение на изхвърлянето на пречистената вода от ALPS преди, по време и след изхвърлянето на пречистената вода", посочват от организацията.
ALPS представлява усъвършенствана система за обработка на течности, която във Фукушима премахва радиоактивните материали от отпадъчните води, преди да бъдат изпуснати.
Единственият радиоактивен елемент, който не може да бъде лесно отстранен от водата, е тритий, а говорител на японското посолство в Лондон коментира, че водата, която ще бъде изхвърлена, "се пречиства достатъчно добре чрез ALPS, докато концентрацията на радиоактивни материали, различни от тритий, е под регулаторния стандарт, и след това се разрежда допълнително, преди да бъде изхвърлена".
Във вторник японският министър-председател Фумио Кишида обясни, че страната планира да изхвърли от Фукушима около 1,3 млн. метрични тона пречистени отпадъчни води - достатъчно, за да се напълнят около 500 плувни басейна с олимпийски размери, след като през 2011 г. мощно земетресение и цунами разрушиха атомната електроцентрала, която се намира на източното крайбрежие на Япония.
Китай реагира яростно, като във вторник говорителят на външното министерство Уанг Уенбин обвини Япония, че е "изключително егоистична и безотговорна", като продължава с изхвърлянето на водата, добавяйки, че океанът трябва да се третира като общо благо за човечеството, "а не като канализация за замърсената с ядрени отпадъци вода на Япония".
Във вторник Хонконг също обяви ограничения върху вноса на някои японски хранителни продукти, като главният изпълнителен директор на града Джон Лий заяви, че категорично се противопоставя на изхвърлянето на отпадъчни води.
В началото на юли МААЕ коментира, че плановете на Токио са в съответствие с международните стандарти и ще имат "незначително" въздействие върху хората и околната среда.
Миналата седмица Южна Корея от своя страна посочи, че уважава доклада на МААЕ и че собственият ѝ анализ е установил, че изпускането няма да има "никакво значимо въздействие" върху водите ѝ, въпреки че в добави, че "не е задължително да се съгласи или да подкрепи плана за изпускане на замърсена вода".