Ключовите изводи, които (не) разбрахме от срещата Путин - Ким
Руският президент Владимир Путин и севернокорейският лидер Ким Чен Ун проведоха разговори, които Кремъл определи като "много съществени", но освен няколко публични снимки, все още няма никаква информация какво се е случило при закрити врати.
Двамата лидери си стиснаха ръцете на космодрума "Восточний" в руската Амурска област; след това Ким се качи в лимузината "Аурус" на Путин, произведена в Русия; после вдигна тост за своя колега, като обеща Русия да накаже "злите сили" – диктаторски език, който изглежда одобрява ужасната, изтощителна война на Путин срещу Украйна, пише в анализ по темата CNN.
Двете страни обаче не проведоха пресконференция и не издадоха комюнике. Не бяха обявени публично никакви сделки.
Да се разбере каква е истинската равносметка от срещата на върха в руския Далечен изток е предизвикателство, въпреки че залогът в световен мащаб е доста голям, допълва CNN.
Още през юли руският министър на отбраната Сергей Шойгу отиде в Пхенян с очевиден списък с покупки. След година и половина на високоинтензивни бойни действия в Украйна запасите от боеприпаси на Русия са силно изчерпани, а американски служители предупредиха, че Северна Корея и Русия обмислят потенциални сделки за попълване на доставките за войната на Москва в Украйна.
Северна Корея разполага със значителен арсенал на Корейския полуостров.
И макар че досега няма официални доказателства, че такава сделка е била договорена в Русия – тя би означавала Пхенян да влезе в конкуренция с индустриалните бази на САЩ и членовете на НАТО, които постепенно, но стабилно осигуряват на Украйна боеприпасите, от които тя се нуждае. Това е надпревара на живот и смърт, в която Путин очевидно разчита, че подкрепата за Украйна ще намалее с навлизането на САЩ в сезона на президентските избори.
Какво може да получи в замяна Пхенян?
Режимът на Ким е силно изолиран: Многобройните санкции са насочени срещу Северна Корея заради нейните ядрени и балистични програми.
Да не забравяме и факта, че в миналото дори Русия се е присъединявала към санкциите срещу Северна Корея.
Но изглежда, че сега Путин протяга спасително въже към Ким, тъй като собственото му правителство е подложено на санкции заради пълномащабното нахлуване в Украйна и хвърля „моркова“ на достъпа до руски технологии.
По време на посещение на космодрума, репортер попита Путин дали Русия ще помогне на Северна Корея да "изстреля свои собствени сателити и ракети" – на което той отговори: "Точно затова дойдохме тук".
"Лидерът на Северна Корея проявява голям интерес към Космоса, към ракетите. Ние ще покажем нашите нови обекти", каза Путин.
Интересът на Ким към технологични играчки с ефект на фойерверки може да звучи донякъде безобидно. Но формулировката на лидера на Кремъл напомня за стария виц, приписван на комика Морт Сал, за Вернер фон Браун, германския учен пионер в технологията на балистичните ракети на нацистка Германия по време на Втората световна война: "Той се целеше в звездите, но понякога уцелваше Англия", отбелязва CNN.
Приносът на фон Браун към ракетната технология и към космическата програма в САЩ е надлежно документиран. Неговата работа проправя пътя както към изследването на Космоса, така и към разработване на междуконтинентална балистична ракета, способна да носи ядрени оръжия по целия свят.
С днешна дата обаче световните лидери и геополитическите анализатори все още са пред огромна информационна неизвестност, когато става въпрос за потенциален технологичен обмен между Северна Корея и Русия.
САЩ смятат, че Пхенян вече участва във войната в Украйна, като е предоставял оръжие на наемническа групировка "Вагнер".
Евгений Пригожин, основателят на "Вагнер", отхвърли твърдението като "нищо повече от клюки и спекулации", преди да загине мистериозно, след като самолетът му се разби миналия месец.
Ако Русия предава технология за изстрелване на ракети на Северна Корея, тогава светът потенциално може да стане свидетел на по-широките глобални последици от най-голямата сухопътна война в Европа от 1945 г. насам. А сближаването на две изолирани глобални сили може да се разгърне по неочакван и опасен начин, допълва CNN.