Заплахата на Google да се оттегли от Китай вместо да продължи да контролира съдържанието не намери подкрепа сред конкурентни компании, пише FT.

Многобройни коментари съпроводиха изявлението на Google във вторник. В него от компанията заявиха, че поредицата хакерски атаки са я принудили да се откаже от контрола над собственото си съдържание, дори последиците от решението да означават излизане от най-големия в света интернет пазар.

В хода на това неочаквано изказване срещу китайските власти Google прибавиха още затягащите се ограничения върху свободата на словото, въздържайки се единствено от пряко обвинение на властите за хакерските атаки.

Шефът на Microsoft Стив Балмър описа ситуацията като „проблем на Google". „Всяка голяма компания се сблъсква с набези на хакери. Не смятам случилото се за фундаментална промяна в безопасността на интернет", каза той. Той се въздържа от коментар, дали компанията му смята да наложи контрол над съдържанието, но добави, че те виждат големи възможности в Китай, където могат да убедят хората да използват лицензионни продукти, вместо пиратски такива.

Главата на Hewlett-Packard Марк Хард описа Китай като „удивителен пазар с потресаващи възможности за ръст". Търсенето от страна на китайските потребители бе един от водещите фактори за поддържане на технологичния отрасъл в САЩ миналата година.

Двамата лидери не разглеждат като сериозна заплаха за безопасността на интернет пространството, че от Google определиха като „много сложна и целенасочена хакерската атака". „Не бих искал да се позова на този единичен случай и да говоря, че той е заплаха пред еволюцията на технологичния отрасъл", заяви Хърд.

За разлика от конкурентните компании, правителството на САЩ обърна по-голямо внимание на проблема на Google. „Скорошния хакерска атака, за която информираха от Google, обвинявайки за това Китай, ни вълнува и федералното правителство ще проведе собствено разследване на проблема", заяви говорителят на президента Барак Обама.

Китайски интернет потребители положиха същевременно цветя и венци на входа на офиса на Google в Пекин.