Тонът на форума през 2009 г. беше диктуван от година на "песимизъм", докато през 2010 г. той беше повлиян от година на "прагматизъм", заяви по време на приема си, който беше част от Световния икономически форум в Давос през миналата година херцогът на Йорк принц Андрю. За "оптимизъм", ще трябва да се върнете през 2011, заяви той пред своите гости, пише Telegraph.

В края на месеца (26-30 януари) 2 000-те делегати на основното събитие от Световния икономически форум в швейцарския алпийски курорт ще разберат дали специалният представител на британската правителствената Агенция за търговия и инвестиции е бил прав.

За поредна година Давос ще бъде изпълнен със знаменитости от света на бизнеса, ще бъде домакин на различни семинари, събирания и пресконференции и разбора се партита и много възможности за сключване на сделки в баровете на хотелите. Ски пистите ще бъдат празни, а улиците ще бъдат изпълнени от хора в костюми.

Херцогът на Йорк също ще присъства и той няма да е единствената кралска особа. Абдула бин Абдулазиз Ал Сауд, член на саудитското кралско семейство, също ще бъде на форума.

Финансовият министър на Великобритания Джордж Озбърн и министър-председателят Дейвид Камерън също ще бъдат част от събитието.

Банкерите също ще се завърнат на форума. Финансовите титани на форумя бяха по-малко през миналата година. Дискусията около тях беше свързана с бонусите, което може да се очаква и за тази година, въпреки че други проблеми също се очаква да намерят място.

Боб Даймънд, CEO на Barclays, Джейми Даймън CEO на JP Morgan Chase, Йозе Акерман, CEO на Deutsche Bank, Джон Мак от Morgan Stanley, Гари Кон от Goldman Sachs, Викрам Пандит от Citiгроуп, Ерик Даниелс, който напуска поста CEO на Lloyds Banking Group, Брейди Дуган от Credit Suisse, както и CEO-то на HSBC Стюърт Гъливър, се очаква да бъдат на форума.

Милиардерите също се очаква да се смесят с обикновените милионери. Бил Гейтс и съпругата му Мелинда ще представляват тяхната фондация. Съоснователят на Google Лари Пейдж и стоманеният магнат Лакшми Митал също се очакват.

Джордж Сорос ще оглави контингента на хеджфондовете, който също така ще бъде представляван от Крис Купър Хон от TCI и Бил Браудър от Hermitage Capital Management. Компаниите за дялово инвестиране също ще имат своите представители като Хенри Кравис от Kohlberg Kravis Roberts и Стивън Шварцман от Blackstone са само част от тях.

Индустриалистите и търговците на дребно също ще имат сериозно присъствие на световното събитие. Тери Лийхи от Tesco, Марк Боланд от M&S, Индра Ноой от PepsiCo, Дъг МакМилън от Wal-Mart и Майк Паркър от Nike са една част от тях. Карл-Хенрик Сванберг от BP и Питър Восер от Shell също ще бъдат в Давос.

Тази година има и отклонение от традиционната норма, тъй като от Световния икономически форум имат изискване един на всеки петима делегати на основното събитие да е жена.

Квотата ще важи за делегатите, изпратени от 100-те корпоративни спонсори на събитието, или от страна на "стратегическите партньори", между които гиганти като Goldman Sachs, BP, Coca-Cola и Google.

Партньорите имат право да изпратят до пет делегати за събитието и тези хора ще наброяват 500 от общо 2 500 присъстващи.

Женското участие във форума е нараснало от едва 9% от делегатите през 2001 г. до 15% през 2005 г., а оттогава се движи между 15 и 17% в различните години.