Куба ще спасява икономиката си с криптовалути
Куба обяви, че обмисля употребата на криптовалути за подкрепа на растежа на икономиката и доходите на населението.
Комунистическото правителство на страната обяви чрез държавната телевизия, че евентуално ще използва криптовалути като част от пакет мерки, създадени с цел увеличаване на доходите на населението и реформа на пазарите в страната, сочи информация на SBS-AAP.
Решението навярно е вдъхновено от Венецуела - съюзник на Куба, която представи първата национална криптовалута в света в началото на миналата година, пише CoinDesk.
Информацията не предоставя детайли дали Куба иска да създаде собствена виртуална валута или просто ще използва съществуващи алтернативи.
Подобно на Венецуела, Куба страда от международни санкции и вече не може да се ползва от венецуелска подкрепа, тъй като страната се намира в изключително тежка икономическа, политическа и хуманитарна криза.
В телевизионно обръщение президентът на Куба Мигел Диас-Канел посочва, че криповалутите могат да помогнат за повишаване на брутния вътрешен продукт в името на растежа.
Пакетът от мерки предвижда увеличение на пенсиите и заплатите на служителите в публичната администрация, социалните услуги и държавните медии. Увеличението ще удвои техните месечни възнаграждения.
Така или иначе, Куба възлага прекалено големи надежди на крипвалутите. Венецуела до ден-днешен не е изкарала своята криптовалута petro на международните пазари, въпреки че позиционира творението си като средство за заплащане на петролни доставки.
Скоро след като венецуелаският petro се появи на бял свят, президентът на САЩ Доналд Тръмп добави валутата в списъка със забранени активи.
Компании, асистиращи в проекта, могат да попаднат под санкциите на САЩ. Така например, руска банка беше санкционирана от САЩ, след като беше счетено, че е подпомогнала финансирането на petro.