Установено е, че контрабандирани люспеници пренасят вируси, сходни на този, който в момента вилнее по целия свят.

Учени твърдят, че продажбата им на нелегални пазари за диви животни трябва да бъде строго забранено, за да се минимизира рискът от бъдещи зарази.

Люспениците, наричани още панголини, са най-често контрабандираните бозайници, като се използват както за храна, така и в направата на традиционни лекарства.

В проучване, публикувано в журнала Nature, изследователи твърдят, че работата с тези животни изисква "предпазливост".

Според тях също така са необходими още изследвания на диви панголини, за да се разбере тяхната роля във връзка с риска от бъдещо пренасяне на болести на хората, пише BBC.

Въпреки потвърждението, че панголините пренасят вируси, които са тясно свързани с този, който стои зад Covid-19 (вирус, известен като SARS-CoV-2), това как точно вирусът се е пренесъл от диви животни на хора остава мистерия.

Covid-19 едва ли ще изчезне през лятотоСистемите на здравеопазването в Европа са изправени пред висок риск от насищане

Подковоносовите прилепи, а сега и панголините, са въвлечени в тази мистерия, но последователността на събитията засега остава неясна.

В свой коментар на проучването доктор Дан Чалендър от Оксфордския университет казва, че е известно, че панголините пренасят различни щамове на коронавируси.

"Откриването на източника на SARS-CoV-2 е важно, за да се разбере откъде идва настоящата пандемия и за предотвратяването на подобни събития в бъдеще", добавя още той.

Хранещият се с мравки люспест бозайник, за когото се смята, че е най-контрабандираният бозайник в света, е заплашен от изчезване.

Люспите на бозайника са много търсени в Азия и се използват в традиционната китайска медицина, докато месото на панголина се счита за деликатес.

След избухването на заразата Китай забрани консумацията на месо от диви животни. Подобен ход се обмисля и във Виетнам.