Разликата между покупателната способност на мениджърите от Централна и Източна Европа и страните от Западна Европа продължава да се задълбочава, сочи изследване на Hay Group.

В челото на класацията по заплащане за водещите мениджъри продължават да са страните от ЦИЕ, което се обяснява с липсата на професионални кадри, които да ръководят големи компании.

Въз основа на покупателната способност и база от 100 пункта за мениджърите от САЩ, индексът за мениджърите в Катар е 241.7 пункта, или там те вземат два пъти и половина повече от щатските си колеги. Втората и третата позиция са за ОАЕ и Саудитска Арабия, следвани от Хонг Конг.

Освен страните от арабския свят, които са в челото на класацията, в топ 10 откриваме и страни от Централна и Източна Европа. Румъния се изкачва с 14 места нагоре в класацията - до осма позиция и индекс от 168.6 пункта.

Непосредствено след северната ни съседка се нарежда Русия с 163.7 пункта, а Турция е на престижното пето място с 189.2 пункта.

За изкачването на страните от ЦИЕ силно в класацията, освен липсата на професионални мениджъри, съдействат и силните им спрямо долара валути, които позволяват на мениджърите да потребяват повече, изразено в щатски пари.

Полша и Литва са други две страни, които са на относително челни места в класацията – съответно на четиринадесето и шестнадесето място, като изпреварват по този показател Германия, заемаща 18-а позиция от изследваните 51 страни.

Изненадващо в дъното на класацията са Финландия и Швеция, където мениджърите могат да си позволят 78.6 и 75.6% от това, което биха могли да си купят щатските им колеги.

Като цяло мениджърите в най-динамично развиващите се икономики на Близкия Изток, Азия и Източна Европа получават най-много, сочи още изследването.