Периодите на кризи са благодатно време за прогнози и колкото по-дълбока е кризата, толкова по-смели са прогнозите. Сп. "Власть" класира няколко групи мрачни сценарии за развитието на света след кризата (от 5 до 15 години), предупреждавайки хората със слаби нерви да не ги четат.

Песимистичните прогнози за развитието на света предполагат от рязък спад на качеството на живот до атомна война.

Вариант 1

Една от най-популярните прогнози е за въоръжен конфликт между Индия и Пакистан, който прераства в локална ядрена война. Това дава повод и на други страни, най-вече САЩ, да започнат да използват ядрено оръжие в конфликтите.

Китай не може може да остане настрана и се включва като съюзник на Пакистан. САЩ използват случая да неутрализират Китай.

Печелят американските транснационални корпорации- те не само връщат в САЩ производството от трети страни, но и възстановяват двуполюсния модел на света, в който Русия ще е силният външен враг, и консолидират нацията и икономиката около това.

Вашингтон започва строителството на нов светове ред, начело със себе си.

Вариант 2

До 2013-2014 г. настъпва пълен крах на финансовата система на САЩ. Той е предшестван от три кризи- спекулативна, икономическа и криза на потреблението. Те обаче са изместени от продоволствената криза, съчетана с масови уволнение и спад на фондовата и стокова борса.

В средата на 2009 г. държавните разходи на САЩ рязко се увеличават (б. ред.-прогнозата е направена през 2007 г.), а пред 2010 г. регионалните конфликти прерастват в Трета световна война.

САЩ преживяват девалвация на валутата си, пазарите, каквито ги познаваме сега, изчезват.

Вариант 3

Мандатът на Барак Обама изтича и той отстъпва мястото си на Джо Байдън, който установява добри отношения с Китай. Заради развитието на алтернативните източници на енергия двете страни престават да се конкурират в сферата на енергетиката.

Спирането на стоките от Китай би било катастрофа за американския пазар, а затварянето му за Китай- катастрофа за китайската индустрия.

Външен враг на новия съюз ще бъде Русия, а целта- откъсване на богатите на ресурси Сибир и Далечен Изток, което отново води до чести военни конфликти.. Отслабена от икономическата криза, не толкова влиятелна заради слабата зависимост от горивата, Русия се разпада.

Ядреният й арсенал попада в ръцете на ултранационалисти, използващи го за борбата за власт.

Вариант 4

Всъщност големият процент икономически прогнози в момента са точно такива. На базата на макоикономическите данни някои стигат далече.

Такава е идеята, че икономическият спад ще задейства протекционизма, а той ще роди във всяка голяма страна елитна класа, която ще се бори за политическо и икономическо влияние. В крайна сметка светът се връща или към "дивия" капитализъм, или към социализма. И в двата случая печели Китай, който излиза от кризата с минимални загуби и тържествува над останалата част на света.

Вариант 5

Уплашени от растящото влияние на Китай, Япония и Индия се обединяват в създаването на санитарен кордон, подкрепяни от САЩ. Расте ислямският фудаментализъм. Азия е раздирана от религиозни войни, Русия става монополист и определя цените на енергийните ресурси.

Ударът върху щатската икономика същевременно е толкова силен, че води до вълна вътрешни въоръжени конфликти. В края на 2009 г. САЩ вече е в предвоенна обстановка, защото безработицата води до формиране на груши на национален, верски и др. признаци. През 2010 г. САЩ се разпадат, а Русия вижда в това шанса си да си върне Аляска и да доминира над света.

Вариант 6

В следствие на икономическите сътресения светът се сблъсква с тежка продоволствена и енергийна криза, която прераства във война с използване на биологическо оръжие.

Страни като Япония, Великобритания, Източна Европа потъват хаос. Населението масово гладува, липса електричество.

САЩ, Франция и Италия също преживяват рязък спад на стандарта на живот.

Германия, Китай и Бразилия се оказват принудени да искат помощ от големите петролни монархии.

В общи линии от прогнозите се вижда, че футуролозите очакват в бъдещето да останат трима основни играчи, които ще разпределят и преразпределят света в борбата си за влияние, докато не се наложи един от тях.

И ако се чудите защо нито една от прогнозите не предполагаше по-малки сътресения или липса на военни конфликти, отговорът е прост... Ами защото никой не чете такива прогнози!