В близките десет години и дори по-скоро САЩ няма да са най-голямата икономика в света по реален размер на БВП, прогнозира Международният валутен фонд, съобщава ИТАР-ТАСС. Речта на зам.-генералния директор на фонда Джон Липски, в която той прави тази прогноза, бе представена на семинар във Вашингтон и по-късно ще бъде публикувана.

Вашингтон, според убеждението на МВФ, трябва незабавно да въведе ред в държавните финанси, да намали бюджетния дефицит и да забави ръста на държавния дълг. Същевременно сред специалистите растат съмненията в способността на САЩ успешно да реши тези въпроси.

Липски не уточнява на кого САЩ могат да отстъпят първото място, но и без това се разбира, че претендентът може да е само Китай.

В този контекст Липски спомена за „растящото признание, че САЩ се сблъскват с много сериозни призиви за средносрочна финансово-бюджетна корекция" и че ситуацията се усложнява от „широкоразпространения скептицизъм за това, че на този призив ще бъде даден успешен отговор". Липски напомни, че тази тревога се отрази в оценката на рейтинговата агенция Standard & Рoor's .

По думите му, ако САЩ загубят първото си място в икономиката, това ще доведе до усложнения и за останалите страни, за които стойността на заемния капитал ще се повиши.

Същественото отслабване на долара ще има твърде негативни конкурентни последствия за търговските партньори на САЩ и разбира се, изглежда, че Вашингтон може да се опита да отслаби валутата си за решаване на дълговите, търговски и други проблеми.

Не по-малко мрачна бе прогнозата на Липски за Еврозоната. В началото на речта си той заяви, че това доколко успешно ще се решат проблемите и бъдещето на трансатлантическото икономическо сътрудничество зависят от това доколко Еврозоната може да се справи с призивите на „няколко периферни икономики".