Международният валутен фонд повиши очакванията си за растежа на американската икономика през 2021 г. до 7%. Предишната прогноза, публикувана през април, беше за доста по-скромна експанзия от 4,6 на сто. Силната възходяща ревизия се дължи на безпрецедентната фискална и парична подкрепа, оказвана от властите в САЩ.

В ежегодната си оценка за икономическата политика на САЩ МВФ отбеляза, че това ще представлява най-бързия темп на растеж в рамките на едно поколение американци.

Фондът също така повиши и прогнозата си за растежа на БВП на САЩ за 2022 г. до 4.9% спрямо предходната оценка от 3.5% през април.

В новите прогнози се предполага, че Конгресът на САЩ ще приеме инфраструктурните инвестиции, както и социалните разходи и данъчните планове на администрацията на президента Джо Байдън, известни като "Американския план за работни места" и "Американския семеен план" през тази година с подобен размер и състав като първоначалните им предложения.

Експертите на МВФ очакват американските инфлационни очаквания да останат добре укрепени, но през следващите месеци може да се наблюдават значителни временни движения в относителните цени, което може да доведе до временно достигане на инфлационен пик на личните потребителски разходи до близо 4% по-късно тази година. Очаква се инфлация от 4.3% в края на 2021 г. и от 2.4% през 2022г. и през 2023 г.

Според МВФ средният процент на безработица през четвъртото тримесечие на тази година ще достигне 4.4% и ще се понижи до 3.1% през 2022 г.

Международният валутен фонд също така заяви, че Федералният резерв на САЩ трябва да започне да намалява темпото на закупуване на активи и програмата си за т. нар. "количествени улеснения" през първата половина на 2022 г., а първото увеличаване на лихвите проценти след коронавирусната пандемия трябва да се осъществи в края на 2022 г. или началото на 2023 г.

МВФ подчертава, че тези ходовете трябва да бъдат предприети, ако дотогава бъдат реализирани базовите прогнози и предположенията за фискалната политика.