Нападението на „Хамас“ повдига много въпроси пред израелското разузнаване
Докато Израел се съвзема от смъртоносната атака на бойците на „Хамас“, които преодоляха бариерите около Газа, убивайки десетки цивилни в израелски градове, ръководителите на отбраната се сблъскват с все повече въпроси за това как е могла да се случи подобна катастрофа, пише Reuters и добавя:
„Ден след 50-ата годишнина от началото на войната Йом Кипур през 1973 г., когато израелските сили бяха изненадани от сирийски и египетски танкови колони, военните изглежда отново бяха изненадани от внезапна атака“.
"Изглежда доста подобно на това, което се случи тогава", казва генералът в оставка Гиора Ейланд, бивш ръководител на израелския Съвет за национална сигурност. "Както виждаме, Израел беше напълно изненадан от много добре координирана атака".
Говорител на армията заявява, че "надолу по пътя" ще се обсъжда подготовката на разузнавателните данни, но за момента фокусът е върху бойните действия.
"Ще говорим за това, когато трябва да говорим за него", казва той на брифинг с репортери.
Израел винаги е считал „Хамас“ за свой заклет враг, но след като нанесе тежки щети на Газа в 10-дневната война през 2021 г., страната възприе комбинация от морков и тояга, за да поддържа стабилността в блокирания анклав. Израел предложи икономически стимули, включително хиляди разрешителни за работа, позволяващи на жителите на Газа да работят в Израел или на окупирания Западен бряг, като същевременно поддържа строга блокада и постоянна заплаха от въздушни удари.
През последните 18 месеца, когато на Западния бряг бушуваше насилие, в Газа беше сравнително спокойно, с изключение на спорадични трансгранични сблъсъци, в които участваше предимно по-малкото движение "Ислямски джихад", а „Хамас“ стоеше до голяма степен встрани, припомня още информационната агенция.
Дясното правителство на министър-председателя Бенямин Нетаняху винаги е изтъквало своите качества в областта на сигурността и е заемало безкомпромисна позиция спрямо палестинските войнствени фракции, включително „Хамас“, който контролира Газа от 2007 г. насам.
Провал на разузнаването
Въпреки това, когато настъпи моментът, израелският апарат за сигурност изглежда не успя да отговори на очакванията, след като сила от въоръжени бойци на „Хамас“, оценявана от военните на стотици, проби оградите и се разпръсна в градовете.
"Това беше провал на разузнаването, не може да бъде определено другояче", казва Джонатан Паникоф, бивш заместник-началник на националното разузнаване на САЩ за Близкия изток, който сега работи в мозъчния тръст Атлантически съвет. "Това беше провал в областта на сигурността, който подкопа това, което се смяташе за агресивен и успешен многопластов подход към Газа от страна на Израел".
За израелците снимките на трупове, лежащи по улиците, и цивилни, откарвани в болници или изпращани в плен в Газа, са дълбок шок. Повече от 250 израелци са убити и над 1500 ранени - безпрецедентен брой израелски жертви за един ден. Военните също претърпяват значителни загуби, като палестинските групи заявяват, че са пленили десетки войници.
Те също така са превзели постове за сигурност, включително полицейски участък в южния град Сдерот, както и граничния пункт Ерез - съоръжение с висока степен на сигурност, в което влизащите и излизащите от Газа преминават през строг контрол. Голяма част от тези обекти вече са върнати в израелски ръце.
"Те са планирали това от дълго време", казва бившият израелски съветник по националната сигурност Еял Хулата. "Очевидно това е много координирана атака и за съжаление успяха да ни изненадат тактически и да причинят опустошителни щети, което повдига много въпросителни пред разузнаването."