Разходите на САЩ за космически изследвания за финансовата 2016 г. ще нараснат до 18.5 млрд. долара - с 500 млн. повече, в сравнение с предходната година.

Най-големите разходи, както и преди, ще бъдат свързани с Международната космическа станция - 3.1 млрд. долара. "МКС продължава да представлява уникална платформа за провеждане на научни експерименти, включително за подготовка на пилотируем космически полет до Марс, зад който твърдо стоим", отбеляза директорът на НАСА Чарлс Болдън.

2.9 млрд. долара ще бъдат отделени за по-нататъшните изпитания на новия космически кораб "Орион" и строителството на необходимата за него ракета-носител SLS, с чиято помощ "Орион" ще може да се отправи в дълбокия Космос, съобщи БГНЕС.

От НАСА се надяват, че към 2025 г. "Орион" ще е способен да извърши полет до астероид, а в средата на 30-те години на настоящия век - и до Марс.

1.2 млрд. долара ще отидат за подпомагането на частните компании Boeing и SpaceX, разработващи кораби за пилотируеми полети до МКС.

5.3 млрд. долара ще глътнат програми за наблюдение на Земята от Космоса, изучаването на планетите от Слънчевата система и създаването на нов космически телескоп, който ще носи името на Джеймс Уеб и който ще бъде качен на околоземна орбита през 2018 г.