Навални: Името, което Путин не изрече, но руснаците ще помнят завинаги
Най-отявленият противник на Владимир Путин – Алексей Навални, загуби живота си в сибирски затвор, в колонията IK-3, наречена "Полярен вълк", на около 1900 км от Москва.
Новината за смъртта му беше съобщена официално от Федералната служба за изпълнение на наказанията на Ямало-Ненецкия автономен окръг и обиколи света за секунди, предизвиквайки реакциите на политически лидери, обществени защитници, поддръжници на Навални и критици на руската власт.
Най-приближените му хора – майка му, съпругата му и официалния му говорител, отказаха да повярват на информацията на Русия, преди да намерят достоверно потвърждение от свои източници.
Вероятно това предстои да бъде оповестено в близките часове и докато светът търси истината за смъртта на Навални, Euronews припомя пътя, по който 47-годишният адвокат, блогър, YouTuber, организатор на протести и активист на борбата срещу корупцията се превърна в лицето на руската опозиция и най-големият враг на Путин.
Навални е мъртъв, обявиха руските власти Навални
В Русия на Путин политическите опоненти често изчезват в резултат на фракционни борби или отиват в изгнание след лишаване от свобода.
Но през последните години Навални ставаше все по-силен и по-силен, издигайки се до върха на опозицията благодарение на смелостта си и отличното разбиране за това как социалните медии могат да избегнат строгата хватка на Кремъл върху новините.
Роден е в Бутин, на около 40 км от Москва, през 1998 г. той получава диплома по право от Университета за народна дружба, а през 2010 г. печели стипендия в Йейл.
Навални привлича вниманието към себе си с каузата си да разобличи корупцията сред руския елит. Един от ранните му ходове е да закупи дялове в руски петролни и газови компании, за да се превърне в акционер-активист и да настоява за прозрачност.
Фокусирайки се върху корупцията, работата му е широко одобрена от руснаците и тяхното силно чувство за морал и справедливост.
Намира още по-силен отзвук в абстрактните философски проблеми, свързани с демократичните идеали и правата на човека, които Навални често дискутира сред привържениците си.
През 2013 г. опозиционерът е осъден за присвояване в рамките на обвинение, което той нарича политически мотивирано, на пет години затвор, но по-късно прокуратурата изненадващо иска освобождаването му до обжалването.
По-висша съдебна инстанция му дава условна присъда. В деня преди нея, Навални се регистрира като кандидат за кмет на Москва.
Опозицията вижда в освобождаването му резултат от големите протести в столицата срещу присъдата му, но много наблюдатели го отдават на желанието на властите да придадат на кметските избори вид на легитимност.
Навални се класира на второ място, което е впечатляващо представяне срещу действащия кмет, който се ползва с подкрепата на политическата машина на Путин и е популярен с подобряването на инфраструктурата и естетиката на столицата.
Навални обаче печели още повече привърженици, след като през 2015 г. друг харизматичен политик и противник на Путин, Борис Немцов, е показно застрелян на мост близо до Кремъл.
Когато Путин говори за Навални, той се старае никога да не го споменава по име, наричайки го "онзи човек" или с други подобни изрази, в очевиден опит да намали значението му.
Но ролята му в обществения живот на Русия е неотменима.
Дори в опозиционните кръгове Навални често е смятан за прекалено националистически настроен в подкрепата си за правата на етническите руснаци.
Мнозина го обвиняват, че заема двусмислена позиция след незаконното анексиране на Крим от Русия през 2014 г.
Навални неведнъж казва, че не вижда украинско бъдеще за региона.Въпреки че осъжда средствата на Путин за анексирането на Крим, в много интервюта той избягва да казва, че полуостровът трябва да бъде върнат на Украйна.
Все пак, до голяма степен успява да преодолее последиците от тези изявления благодарение на силата на разследванията, провеждани от неговия Антикорупционен фонд. Въпреки че контролираните от държавата телевизионни канали в Русия игнорирт Навални, неговите разследвания намират отклик сред по-младите руснаци чрез видеоклипове в YouTube и публикации на неговия уебсайт и акаунти в социалните медии.
Работата му постепенно се трансформира от фокус върху корупцията в обща критика на политическата система под ръководството на Путин, който ръководи Русия повече от две десетилетия.
Навални е основната фигура, която дава тласък на безпрецедентни по мащаб протести срещу съмнителните резултати от националните избори и изключването на независими кандидати.
Докато излежава присъда в затвора през 2019 г. за участието си в предизборните протести, Навални е откаран в болница с алергична реакция, според властите.
Според някои лекари, се касае за отравяне.
Година по-късно, на 20 август 2020 г., той се разболява тежко по време на полет за Москва от сибирския град Томск, където организира кандидати на опозицията.
Връщайки се от тоалетната, припада на пътеката и самолетът каца аварийно в град Омск, където Навални прекарва два дни в болница, докато поддръжниците му молят лекарите да разрешат да бъде откаран за лечение в Германия.
След като е транспортиран там, лекарите установяват, че е отровен с щам на "Новичок", подобен на нервнопаралитичното вещество в случая с бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му в Англия през 2018 г.
Навални е в медикаментозна кома за около две седмици, след което дълго време се бори да възстанови говора и движенията си.
Междувременно, руските власти обявяват, че е нарушил условията на условната присъда за присвояване, докато е бил в Германия и че ще бъде арестуван, ако се върне у дома.
Но да остане като беглец в чужбина не е в характера му.
Навални и съпругата му се качват на самолета за Москва на 17 януари 2021 г. Арестуван е веднага щом стъпва на руска земя и след две седмици вече е съден на 2,5 години затвор.
Събитията предизвикват масови протести, които стигат до най-отдалечените кътчета на Русия и при които полицията арестува над 10 000 души.
Посланието на Идеята за филма се дължи на българския журналист Христо Грозев
Когато на 24 февруари 2022 г. Путин напада Украйна, Навални категорично осъжда войната в постове в социалните медии от затвора и по време на съдебните си заседания.
По-малко от месец след началото на войната е осъден на допълнителни 9 години за присвояване и неуважение към съда по дело, което той и поддръжниците му отхвърлят като изфабрикувано.
Следователите незабавно започват ново разследване и през август 2023 г. Навални е признат за виновен в екстремизъм и осъден на 19 години затвор.
На 22 декември юридическият му екип съобщава, че той е изчезнал за 17 дни. "Навални никога не се е крил толкова дълго време", заявява екипът в публикация в Telegram.
След като подава 680 молби за установяване на местонахождението на Навални, на 25 декември екипът му го идентифицира на повече от 1000 км в наказателната колония "Полярен вълк".
Алексей Навални е държан в карцера на арктическия затвор
"Условията там са тежки, със специален режим в зоната на вечната замръзналост. Много е трудно да се стигне до там, а и няма системи за доставка на писма", казва Иван Жданов, директор на антикорупционната фондация на Навални.
Новината за смъртта му идва месец преди президентските избори в Русия, които ще се проведат на 17 март и на които Путин се кандидатира за петия си мандат, което може да го задържи на власт поне до 2030 г.
През 2022 г. документалният филм на CNN Navalny описва последиците от отравянето две години по-рано. Режисьорът Даниел Рохер попита Навални какво послание би искал да остави на руския народ, ако бъде убит.
"Моето послание за ситуацията, когато бъда убит, е много просто: не се предавайте", отговаря Навални на английски език.
След това Рохер го помоли да отговори на руски език.
"Трябва да ви кажа нещо много очевидно. Не ви е позволено да се предавате", продължава Навални и добавя:
"Ако решат да ме убият, това означава, че ние сме невероятно силни. Трябва да използваме тази сила, да не се отказваме, да помним, че сме огромна сила, която е потискана от тези лоши хора. Ние не осъзнаваме колко силни сме всъщност. Единственото нещо, което е необходимо за триумфа на злото, е добрите хора да не правят нищо. Така че, не бездействайте."