Вноските на най-бедните страни от еврозоната - Естония и Словакия - в антикризисния Европейски механизъм за финансова стабилност /ЕМФС/ ще бъдат най-големи спрямо размера на тяхната икономика. Това ще даде на противниците на оказване на помощ на по-богатите страни допълнителни аргументи за блокирането на подобни програми в бъдеще, смятат експертите.

Вноската на Естония в ЕМФС възлиза на почти 13.9% от БВП на страната, посочва агенция "Блумбърг". Най-голямата икономика в еврозоната и основен донор в ЕМФС Германия ще внесе във фонда само 8.5% от своето БВП.

Словакия, втората по бедност страна в еврозоната, заема второ място и по относителен размер на внесената сума, равняваща се на 11.7% от нейния БВП. Миналата седмица страната предизвика паника на финансовите пазари, след като парламентът не подкрепи новия формат на европейския стабилизационен фонд, който е ключов механизъм в борбата с дълговата криза.

Процесът на ратифициране на новите пълномощия на ЕМФС все пак беше завършен след повторното гласуване на депутатите. Съществуват опасения, че разногласията в тази малка държава могат да попречат на по-нататъшните усилия за създаване на защитни механизми на валутния съюз.

В Естония, която ратифицира разширените пълномощия на ЕМФС на 29 септември, 58% от гражданите се обявяват против участието на държавата в него. Това показват данните на социологическата компания Turu-Uuringute AS.

Източник: БГНЕС