Вероятно сте чували, че ако заспите, губите. Според изследване, публикувано в Harvard Medical School, спането може наистина да означава загуба на нещо – на слух, пише британският вестник Independent.

Ако сте заспали в самолет, при внезапна промяна на надморската височина способността ви да изравните налягането в тъпанчето може да бъде нарушена и това да причини постоянно увреждане.

При внезапна промяна на надморската височина повечето хора се чувстват така, сякаш ушите им ще експлодират. Това се случва, когато натискът от външната страна на ухото ви не съответства на натиска отвътре. Това се случва на повечето хора при приземяване на самолет или драстична загуба на височина.

Обикновено този натиск се уеднаквява с отварянето на тънък канал в ухото, наречен Евстахиева тръба, чрез прозяване или дъвчене. Това е причината понякога стюардесите да раздават дъвки преди кацане.

Но ако спите и натискът остане голям, Евстахиевата тръба може да бъде блокирана и да се появи ушна баротравма, пише Medline Plus. Баротравмата е леко заболяване, което се случва на много хора в определен етап от живота им.

Как четиричасов полет се превърна в 33-часово бедствие? Рутинен полет от Обединеното кралство до Гърция се превърна в 33-часово изпитание, включващо четири самолета и един пожар

Но при по-тежките случаи, когато тръбата остава блокирана за дълъг период, може да се развие зараза, която води до натрупване на течност зад тъпанчето, болка и влошаване на слуха. Възможно е дори да се стигне до кръвоизлив в ушната мида.

Заради директната връзка с промените в надморската височина, състоянието често засяга водолазите и хора, които карат в планините.

Най-добрият начин да избегнете подобно състояние в самолет, е да сте будни, когато капитанът обяви кацането, независимо дали сте уморени или недоспали.