Неда Ага-Солтан - 26-годишната студентка, която бе убита през юни по време на протестите срещу преизбирането на Махмуд Ахмадинеджад в Иран, бе обявена от британския всекидневник "Таймс" за личност на 2009-а година.

Тя се е превърнала в "световен символ на съпротивата срещу тиранията", е пояснението на редакционния екип, публикувано на уводната страница на вестника. 26-годишната иранка се е включила в протестите през юни от негодувание срещу начина, по който "режимът е откраднал президентските избори", пише още британското издание.

При това Неда въобще не се интересувала от политика. На годеника си била казала: "Дори ако ме убият, не е важно. Ние се борим за кауза, която е по-важна. Никой не трябва да се колебае, щом става дума да се борим за отнетите ни права, защото всеки носи отговорност за това. Всеки човек оставя следа на този свят." Нейната следа - или по-точно казано нейното наследство - изиграха голяма роля. Снимките на умиращата Неда, качени в интернет, бързо обиколиха всяко кътче на планетата и "унищожиха и последните остатъци от легитимност на режима" в Иран, пише още "Таймс" в обосновката на избора си.

Съдбата на Неда даде нов тласък на съпротивата на опозицията "в регион, в който хората лесно биват сплашвани от властите". В интернет и до днес се разпространяват видео-клипове, на които се виждат демонстранти, носещи плакати с лика на Неда. Режимът в Техеран се опита по всякакъв начин да сплаши близките на Неда и да осуети големи траурни шествия в нейна памет.

От официална страна се разпространяваха дори информации, че отговорни за смъртта на Неда били западните тайни служби, които по този начин искали да дискредитират иранското правителство. Кореспондентът на БиБиСи Джон Уейн бива обвинен, че е организирал убийството, за да може да направи впечатляващи снимки от протестите.

Не учудва фактът, че Неда толкова бързо се превърна в лице на опозицията, пише "Таймс" и сравнява символичната картина с тази на младия мъж, застанал пред танковете през 1989 година на "Площада на небесния мир" в Пекин. В крайна сметка не само редакционният екип на британския вестник е сигурен - смъртта на Неда не е била напразно. Протестите срещу иранския режим продължават. Защото те осъзнават, че един единствен човек може да промени много.

Източник: БГНЕС