Първата половина на годината почти приключи, а на Уолстрийт цари по-голяма несигурност, отколкото в началото на годината. Тази седмица, която ще бъде по-кратка от обикновеното заради почивните дни около 4 юли, е малко вероятно да донесе доказателства на пазара, че икономическият климат се подобрява, предава АП.

Индексът Dow Jones е загубил повече от 14% от началото на годината, както и всичко спечелено от септември 2006 г. насам.

През януари инвеститорите знаеха, че цената на петрола, която тогава беше почти 100 долара за барел, има потенциал да продължи да се покачва, но повечето от тях не очакваха да надмине 140 долара за баерел. Икономистите смятаха, че цените на жилищата ще падат още, но никой не беше сигурен с колко. И когато банките заявиха през януари, че най-лошото от кредитната криза е зад гърба им и го повториха през април, трейдърите им повярваха.

В момента всичките тези страхове и опасения, които хвърляха в смут пазара през последната година, отново са налице и са по-големи от всякога. Основната причина за това е, че няма исторически прецедент за това, което се случва както на петролния, така и на кредитния пазар.

Възможно е Уолстрийт да достига своето дъно, но инвеститорите, които вече се опариха няколко пъти, не искат да направят този залог, докато не видят ясни положителни знаци, че инфлацията и икономическият растеж са под контрол.

Цената на петрола и икономическите данни ще бъдат във фокуса на Уолстрийт тази седмица. Най-важните данни за икономиката тази седмица се очакват от доклада за заетостта, който ще бъде оповестен в четвъртък и се очаква да разкрие шести пореден месец на намаляване на работните места и съвсем леко подобрение на нивото на безработица.

Много наблюдатели смятат, че на енергийния пазар има балон, който в края на краищата ще се спука, но никой не знае кога; и дори и да има спад в цените на петрола тази седмица, облекчението може да се окаже временно.

Миналата седмица индексът Dow Jones загуби 4.19%, докато Standard & Poor's 500 се раздели с 3.00%, а технологичният Nasdaq падна с 3.76%.

Оптимистите на Уолстрийт се надяват, че спадът от миналата седмица е последния етап на така нареченото “тройно дъно”, след което следва обръщане на тренда. Индексът Standard & Poor's 500, който е един от най-широките измерители на пазара, падна за малко под 1,280 пункта тази година през януари, март и сега през юни.

Песимистите обаче са на мнение, че пазарният смут може да е началото на мечи пазар, който често се изчислява на спад от 20%, в сравнение с последния пик. Всичките три индекса Dow, S&P и Nasdaq) в момента са почти 20% под върховите си постижение от миналата есен.

Други икономически данни, които се очакват тази седмица, са индексите за сектора на производството и за този на услугите за юни, както и докладът на Търговския департамент за разходите в строителството през май.

Тази седмица ще бъде оскъдна на фирмени отчети, тъй като пазарите ще бъдат затворен в петък заради Деня на Независимостта. По-късно през юли обаче се очакват отчети на най-големите щатски търговски банки, а инвеститорите се подготвят за още намаления на стойността на активи, свързани с високорискови ипотечни заеми.