Според ново изследване, в което са анализирани милиони измервания на нивото на подпочвените води от 170 000 кладенеца в повече от 40 държави, в много части на света се наблюдава бързо изчерпване на подземните водни запаси, на които милиарди хора разчитат за пиене, напояване и други нужди.

Според участващите изследователи това е първото проучване, което дава обща представа за това какво се случва с нивата на подпочвените води в световен мащаб, и ще помогне на учените да разберат по-добре какво е влиянието на хората върху този ценен подземен ресурс – както чрез прекомерна употреба, така и косвено чрез промени във валежите, свързани с изменението на климата.

Подземните води, съдържащи се в пукнатини и пори в пропускливи скални тела, известни като водоносни пластове, са спасителен пояс за хората, особено в части на света, където валежите и повърхностните води са оскъдни, като например Северозападна Индия и югозападната част на САЩ. Намаляването им може да затрудни достъпа им до прясна вода за пиене или за напояване на култури, а води и до свличане на земни маси.

Затоплянето на планетата убива снега. Какви ще са последиците?Изменението на климата е довело до значително намаляване на снежната покривка в северната част на света


"Това проучване беше продиктувано от любопитство. Искахме да разберем по-добре състоянието на подпочвените води в световен мащаб, като се облегнем на милиони измервания", казва съавторът на изследването Дебра Перон, доцент в програмата за екологични изследвания на University of California, в прессъобщение, публикувано в списание Nature.

Авторите са установили, че нивата на подземните води са намалели между 2000 и 2022 г. в 71% от 1693 водоносни системи, като в 36%, или 617, от тях нивата са се понижавали с повече от 0,1 метра годишно.

Водоносният хоризонт Аской-Сопламо в Испания е с най-бърз темп на спад според изследваните данни - среден спад от 2,95 метра годишно, казва съавторът на изследването Скот Ясечко, доцент в Bren School of Environmental Science and Management към University of California, като допълва, че няколко водоносни системи в Иран също са сред тези с най-бърз темп на намаляване на подпочвените води.

Екипът не е успял да събере данни от голяма част от Африка, Южна Америка и Югоизточна Азия заради липса на мониторинг, но според Ясечко проучването включва страните, в които се извършва най-голямо изпомпване на подземни води в глобален мащаб.

Климатичните промени превръщат в бежанци милиони. Къде е най-зле?През 2022 г. рекордните 32,6 милиона вътрешни разселвания са били свързани с природни бедствия


Добрите примери

Докладът посочва и някои положителни примери в Банкок, Аризона и Ню Мексико, където подземните води са започнали да се възстановяват след интервенции за по-добро регулиране на водоползването или пренасочване на водата за попълване на изчерпаните водоносни пластове.

"Бях впечатлен от умните стратегии, които са били приложени в действие за справяне с изчерпването на подземните води на няколко места, въпреки че тези добри новини са много редки", коментира Ясечко пред CNN.

За да разбере дали спадът, наблюдаван през XXI век, се ускорява, екипът проучва и данни за нивата на подземните води за периода 1980-2000 г. за 542 от водоносните пластове. По този начин той установява, че през първите две десетилетия на XXI в. спадът на нивата на подземните води се ускорява за 30% от водоносните хоризонти, като изпреварва този, регистриран между 1980 и 2000 г.

"Тези случаи на ускоряване на спада на нивата на подземните води са повече от два пъти по-разпространени, отколкото би могло да се очаква от случайни колебания при липса на систематични тенденции в двата периода от време", се отбелязва в проучването.

Доналд Джон Макалистър, хидролог в Британската геоложка служба, който не е участвал в изследването, смята, че това е наистина "впечатляващ" набор от данни, въпреки някои пропуски.

Светът изостава критично в реализацията на климатичните си целиМножество нови доклади показват, че държавите са се отклонили от пътя към ограничаване на глобалното затопляне


"Мисля, че е справедливо да се каже, че такава глобална компилация на данни за подземните води не е правена, със сигурност в такъв мащаб, поне доколкото ми е известно", казва той. "Подземните води са изключително важен ресурс, но едно от предизвикателствата е, че тъй като не можем да ги видим, проблемът остава извън полезрението на повечето хора. Трябва постоянно да бием тъпана пред политиците - че имаме този ресурс, за който трябва да се грижим и който можем да използваме за изграждане на устойчивост и адаптиране към изменението на климата."