През 2016 г. въглеродният диоксид в атмосферата е достигнал най-високото си ниво от 800 000 години, заявиха от Световната метеорологична организация (СМО).

Нивата на въглеродния диоксид са скачали с рекордни темпове през миналата година, като средната концентрация в световен мащаб е достигнала 403.3 частици на милион, в сравнение с 400 частици на милион през 2015 г., се казва в бюлетина за парниковите газове на СМО.

Това се дължи на комбинацията от човешка дейност и силното проявление на климатичното явление Ел Ниньо, се казва в доклада.

Според СМО директните измервания от последните 800 000 години са правят въз основа, както на антарктическите ледени ядра, така и на "модерни инструменти."

Увеличението на концентрацията на парникови газове в атмосферата води началото си от индустриaлната ревюлюция, която започва през 1750 г. Това се дължи на редица фактори, сред които увеличение на населението, както и индустриализацията и използването на изкопаеми горива.

"Без рязко ограничаване на емисиите на въглероден диоксид и други парникови газове, до края на този век може да очакваме опасни увеличения на температурите, които ще са доста над таргета, зададен от Парижкото споразумение за климата," казва Петери Таалас, генерален секретар на СМО. "Бъдещите поколения ще наследят много по-негостоприемна планета."

Таалас казва, че въглеродният дикосид остава в атмосферата стотици години, а в океаните дори още по-дълго. "Законите на физиката означават, че ще се сблъскаме с много по-горещ и по-екстремен климат в бъдеще. За момента няма магическа пръчка, с която този въглероден диоксид да се премахне от атмосферата."