Японският индекс Nikkei вчера падна до най-ниското си ниво от близо две години, след като министър-председателят на Япония Наото Кан обяви, че четирите пострадали реактора в ядрената централа Фукушима Дайичи изпускат опасни количества радиация.

В САЩ индексът Dow Jones падна с близо 300 пункта при отварянето на вчерашната сесия, след като преди това пазарът на фючърси не обещаваше нищо добро през деня.

Dow успя да възстанови част от загубите по-късно през деня, но въпреки това затвори с понижение от 138 пункта, или повече от 1%.

Инвеститорите вчера разпродаваха акции основно заради опасенията, че трагедията в Япония може да забави темпа на растеж на световната икономика. Япония е третата най-голяма икономика в света и произвежда стоки от компютърни чипове до автомобили и изкупува 10% от износа на САЩ.

Щатските индекси вчера намалиха загубите си, след като от Федералния резерв обявиха, че състоянието на икономиката е стабилно. Въпреки това 29 от 30-те компании от Dow Jones отчетоха спад в цените на акциите си за деня.

Intel Corp., и Cisco Systems Inc. отчетоха най-голям спад, отчасти защото зависят от японски компании за продукти или части. Акциите на застрахователната компания Aflac Inc., която развива 75% от дейността си в Япония, поевтиняха с близо 6%, което беше най-големият спад в S&P 500.

В крайна сметка вчера Dow Jones затвори с понижение от 137.74 пункта, или 1.1%, до 11 855.42 пункта. S&P се понижи с 14.52 пункта до 1 281.87 пункта. Всичките 10 групи компании, които съставляват индекса, отчетоха понижения.

Изявлението на ФЕД вчера свали цените на щатските държавни ценни книжа от най-високите им нива за годината. Доходността на 10-годишните облигации падна до 3.32% в сравнение с 3.36% в понеделник.

Цената на петрола вчера се понижи с 4 долара до 97.18 долара за барел, което е най-ниското й ниво от две седмици, тъй като търсенето на енергийни продукти в Япония се очаква да намалее. Страната е третият най-голям вносител на петрол в света.

Въпросителните около това колко време ще е необходимо на японската икономика, за да се възстанови, свалиха цените на суровините. Контрактите на пшеницата, царевицата и захарта паднаха с по 5% и повече.