Миналият уикенд 45 хил. руснаци се събраха на изложението "Панаирът на милионерите", което се проведе на 40 мили от Червения площад в Москва. Карл Маркс и Ленин биха получили инфаркт, ако можеха да видят как руснаците се надпреварват да разглеждат и купуват бижута, мобилни телефони с инкрустирани диаманти, хеликоптери, частни самолети и други луксозни стоки, коментира "USAToday".

Панаирът се провежда от три години и предизвиква фурор в Русия. Тези, които купуват са така наречените руски олигарси, коментира американското издание.

По-малко от 20 години са изминали от краха на комунизма и руската икономика е вече във възход, движена от високите цени на контролирания от държавата износ на нефт и газ, и огромно търсене на стоки.

Икономическият растеж е средно 6.7% на година след финансовата криза през 1998 г. За първите девет месеца на 2007 г. той е бил 7.4%. Доходите на населението са нараснали с повече от 12% за последните 5 години, а за средна класа се считат 55 млн. от 141 млн. души население (спрямо едва 8 милиона през 2000 г.).

Цените на недвижимите имоти в страната са нараснали главоломно. В Русия има пазар на ипотечни кредити от 2002 г., а тази година издадените ипотеки са на стойност 20 млрд. долара, по информация на московската CityMortgage Bank, откъдето предричат цифрата да достигне 100 млрд. долара до 5 години.

Все повече руснаци купуват автомобили - според руското вътрешно министерство през 1995 г. в страната е имало 11 млн. регистрирани возила, а в момента те са 36 млн.

Руснаците почиват в чужбина – докато през 1995 г. едва 2.6 млн. руснаци са почивали в страни, извън бившия съветски блок, то миналата година цифрата е нараснала до 7.7 млн. души.

Луксозните магазини процъфтяват. На мястото на стария ГУМ, където се продаваха сиви стоки от комунистическо време, сега се помещават Christian Dior, Louis Vuitton и Hermès. Тръгвате надолу по улицата покрай мерцедесите и BMW-тата и ще подминете още Tiffany, Gucci, Ralph Lauren, Bulgari, Dior Cartier и др.

И не си мислете, че са малко тези, които могат действително да си позволят да купуват в такива магазини. В Москва днес живеят 44 милиардери и 119 хил. милионери. По този показател градът отстъпва единствено на Ню Йорк (66-има милиардери), според сп. “Форбс”.

Според тазгодишната класация на Mercer Human Resource Consulting руската столица е най-скъпият град в света.

Тя е пълна с луксозни хотели, които се надпреварват да предлагат комфорт (срещу доста високи цени) на чуждите бизнесмени, които според финансовия министър Кудрин ще донесат в страната 70 млрд. долара инвестиции тази година, спрямо 41 млрд. долара за изминалата година.

Една нощувка в хотел 4 звезди струва 500 долара, една бира е 8 долара.

В центъра на Москва двустаен апартамент може да се наеме за не по-малко от 3 500 долара на месец, като цената на някои такива достига до 10 000 долара. Наемът на типична руска къща с шест стаи в престижното предградие Рубльово е около 65 000 долара на месец!

Средният годишен доход на един московчанин е 23 000 долара, което е два пъти повече от средния доход на руснаците в останалата част на страната. 15-милионното население на Москва е отговорно за 28% от продукцията.

Естествено, не всички в Москва са богати. Няма официална статистика на броя на бездомните (които в столицата са наистина много), но миналата година Путин заяви, че около 17% от населението живее в бедност (което е спад, в сравнение с 30% през 1999 г.). Хората, попадащи в тази графа, живеят с по-малко от 88 долара на месец, докато средната заплата е 540 долара.

Може ли обаче икономиката да продължава да расте с този темп, питат опозиционерите на Путин.

Търсенето на стоки в страната надвишава производството и вносът е силно необходим. Какво ще стане, ако търговският излишък се свие?

Инфлацията набира скорост с около 10% на година. Преди изборите Путин се принуди да нареди замразяване на цените на основни хранителни продукти и на бензина.

Според Гавриленков от Тройка, през следващите две години в Русия ситуацията ще се задържи стабилна, но след седем години сривът на икономиката е неизбежен.

Много руски богаташи се застраховат, като изнасят активи в чужбина и дори се местят там със семействата си. Лондон е станал магнит за богатите руснаци, както и за професионалистите, търсещи реализация, извън страната си.

Британската столица официално е дом на 250 000 руснаци, а депозитите в британски банки, направени от руснаци миналата година, са били на стойност 100 млрд. долара, съобщава Bank of England.