Идеята, че социалните медии може да вредят на нашето психическо и емоционално състояние, не е нова, но засега почти няма проучвания, които директно да измерят този ефект.

Ново експериментално проучване, изготвено от Универистета на Пенсилвания, обаче свързва пряко по-продължителното използване на социалните медии с по-лоши емоционални състояния, а по-краткотрайната употреба с по-добри състояния.

Това експриментално проучване сравнява резултатите от експериментална група, чието поведение систематично се модифицира и контролна група, на която се позволява да прави каквото иска, пише TechCrunch.

Проучване, чийто ръководител е Мелиса Хънт от Факултета по психилогия на Универистета на Пенсилвания, е доста рядко, въпреки големия интерес в тази сфера. Авторите на проучването са открили само две други експериментални проучвания, които засягат единствено употребата на Facebook.

Поведението на 143 студенти от университета е било следено в продължение на три седмици, след като са получили задачата или да ограничат употребата си на социални медии до 10 минути на приложение (Facebook, Snapchat и Instagram) на ден, или да продължат да ги използват, както правят обикновено.

Преди експерименталния период авторите на проучването са отчели изходното ниво, а участниците са били оценявани седмично въз снова на най-различни тестове за депресия, социална подкрепа и т.н. Употребата на социалните медии е била засичана чрез функцията в iOS, която показва кое приложение с колко е допринесло за изтощаването на батерията.

Резултатите, публикувани в най-новия Журнал по социална и клинична псиохология, са ясни:

В триседмичен срок групата с ограничено използване на социалните медии отчита значителен спад на самотата и депресията, в сравнение с контролната група. И двете групи показват значително намаляване на безпокойството и страха да не изпуснат нещо, в сравнение с изходното ниво, което се предполага, че е полза от засиления самоконтрол.

Резултатите от нашето проучване показват, че ограничаването на използването на социални медии до около 30 минути дневно може да доведе до значително подобряване на благосъстоянието на човек.

Това обаче не е последната дума по този въпрос. Някои резултати не отчитат подобрение, като например самочувствието и социалната подкрепа. Последващите изследвания, които са имали за цел да установят дали промените, са били нещо повече от временни, пък били ограничени, тъй като повечето от участниците в проучването не се включили в тях.

(Подобни проучвания често разчитат на студенти доброволци, които нямат никаква друга причина да участват, освен да трупат кредити по дадени предмети и след като ги получат, спират да участват.)

Как да откъснете детето от екрана: работеща стратегия в 10 стъпкиАко се опитвате да откъснете децата си от смартфоните и таблетите и това е постоянна битка във вашия дом, може би вече е време за план за действие, чрез който да пренапишете семейните цифрови навици


С тази уговорка, проучването показва причинно-следствена връзка между ограничаването на употребата на социални медии и подобряването на някои аспекти от емоционалното и социалното здраве. Точната природа на тази връзка обаче е нещо, относно което Хънт може само да размишлява:

Част от наличната литература върху социалните медии предполага, че причината е огромното по обем сравняване. Когато гледате как върви животът на другите, най-вече в Instagram, е лесно да заключите, че животът на всички останали е по-готин или по-добър от вашия.

Когато не сте заети да кликате на многото неща, които ви привличат в социалните медии, вие всъщност прекарвате повече време в правенето на неща, които е по-вероятно да ви накарат да се почувствате по-добре относно живота ви.

Авторите признават за ограниченото естество на проучването им и предлагат множество посоки, към които колегите в тяхната сфера могат да се насочат. По-разнообразно население, например, или включването на повече социални медии. По-голямата продължителност на експерименталните проучвания и последващото отчитане на допълнителни резултати също би помогнало.

30-минутното ограничение за използване на социалните медии на ден е било избрано като по-удобно за изчисление, но екипът, който стои зад проучването, казва, че това в никакъв случай не е “правилното” количество.

Вероятно наполовина на това време, или два пъти по-дълго, ще покаже сходни или дори по-добри резултати. “Вероятно има оптимално ниво на употреба на социалните медии, което може да бъде определено”, казват те.

Дотогава можем да използваме здравия разум, предлага Хънт: “Като цяло бих препоръчала да оставите телефона и да бъдете с хората в живота си.”