Фючърсите на суровия петрол за пореден път не успяха да преодолеят психологическото ниво от 100 долара за барел и след неуспешния си опит се оттласнаха надолу.

Ценната суровина с доставка през януари регистрира спад от 48 цента до ниво от 97.70 долара за барел вчера по време на щатската си търговия, след като моментно през деня се повиши отново над 99 долара за барел.

По време на азиатската си търговия ценната суровина загуби нови 63 цента, до ниво малко над 97 долара за барел.

Анализатори коментират, че по-нататъшното движение при цената на петрола ще продължи да се предопределя от изказванията от ОПЕК относно бъдещата им производствена политика, както и резултатите за запасите на петрол и петролни продукти в най-големия им световен потребител - САЩ, които ще бъдат изнесени утре.

През изминалата седмица цената на петрола достигна рекордните 99.29 долара за барел. Ако се вземе предвид инфлацията обаче, нивото от 38 долара за барел, достигнато през 1980 година, съответства на нива между 96 и 103 долара за барел към момента.

Въпреки наблюдавания спад при цената на петрола обаче, все още е голям броят на анализаторите, които прогнозират, че ценната суровина може да се повиши и дори да премине психологическото ниво при 100 долара за барел.

Вчера щатските индекси приключиха деня на отрицателна територия. Индексът Dow Jones загуби близо 240 пункта от стойността си, или 1.8%, докато технологичният Nasdaq се понижи с 2.14%.

Върху щатските индекси продължават да тежат лошото състояние на пазара на ипотечните кредити и забавянето в сектора на недвижимите имоти, които се очаква да донесат нови рекордни загуби за финансовите институции, специализирани в отпускането на ипотечни кредити.

Понижението на щатските индекси бе продължено и на азиатските пазари. Хонгконгският индекс Hang Seng загуби 3.6% от стойността си, а тайванският претеглен индекс - 1.8%.