Петролът поевтиня вчера, като фючърсите на суровия петрол с доставка през февруари загубиха 1.02 долара, или 1.1% от стойността си до ниво от 92.69 долара за барел. Това бе и най-ниското ниво на затваряне за ценната суровина от 20 декември миналата година насам.

До голяма степен понижението при цената на петрола продължава да се предопределя от очакванията за силно забавяне на ръста на щатската и световната икономика. Тези опасения карат пазарните участници да смятат, че потреблението на суровината може рязко да се понижи.

В четвъртък бившият финансов министър на САЩ Лорънс Съмърс каза, че шансовете за рецесия в САЩ са над 50 процента.

Загуби претърпя и цената на петрола тип брент, който загуби 1.15 долара, или 1.3% от стойността си вчера при търговията си на лондонската стокова борса до ниво от 91.07 долара за барел.

На фона на спада в цената на петрола фючърсите на златото отбелязаха повишение до нова рекордна стойност при 900 долара за тройунция. Цената на благородния метал се подкрепя от повишено инвеститорско търсене.

Златото традиционно се приема, като спасителен остров в моменти на криза за световната икономика, както и при високи нива на инфлация.

До голяма степен повишението при благородния метал се предопределя и от продължаващото поевтиняване на долара спрямо останалите основни валути.

Сред причините за поевтиняването на долара бяха и данните за търговския дефицит в САЩ изнесени вчера, който се е повишил с най-много от две години насам. През ноември той е възлязъл на 63.1 млрд. долара, или повишение от 9.3% в сравнение с предходния месец октомври.