Котировките на петрола продължиха низходящата си тенденция в последния ден на изминалата седмица по време на търговията си на нюйоркската стокова борса, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) понижи прогнозите си за търсенето на суровината в световен мащаб, предаде Асошиейтед прес.

В основата на намаляването на прогнозата за търсенето на "черното злато" стоя опасенията за негативното въздействие на рекордно високите цени на суровината.

Фючърсите на суровия петрол с доставка през юли приключиха края на търговията в петък с понижение от 1.74 долара до ниво от около 135 долара за барел.

Цените на петрола се колебаят в широк диапазон, откакто преди седмица бе отчетен скок с близо 11 долара за една сесия и котировките преминаха прага от 139 долара за барел, което бе и исторически най-високата стойност на петрола.

В Лондон юлските фючърси на петрола тип брент поевтиняха с 1,94 долара до 134,15 долара за барел, посочва АП.

Междувременно по време на своята среща, министрите на финансите от Г-8 изразиха сериозно безпокойство от рязкото поскъпване на петрола, което според тях застрашава стабилността на световната икономика.

На срещата си в Осака те стигнаха до заключението, че финансовите пазари още не са се съвзели от кризата, макар да има известен напредък, се казва в комюнике, цитирано от световните агенции.

Американският министър на финансите Хенри Полсън заяви пред журналисти, че би било грешка да се смята, че спекулацията е основната причина за скока на цените на петрола. Според него поскъпването се дължи на проблем на "предлагането и търсенето".

Полсън посочи, че не е променил мнението си, че "един силен долар е в интерес на Съединените щати". Той изтъкна, че сегашният спад на курса на американската валута спрямо останалите парични единици показва, че американската икономика прекосява труден период, но че основните фактори остават стабилни.

Според неговия руски колега Алексей Кудрин обаче спекулациите на финансовите пазари играят съществена роля за спираловидното покачване на цените на петрола, предаде ИТАР-ТАСС. Той припомни, че Голямата осморка е поискала от Международния валутен фонд (МВФ) да извърши допълнителни проверки за причините за поскъпването на петрола.