Цената на суровия петрол завърши над психологическото ниво от 100 долара за барел за пръв път в историята си. Фючърсите на ценната суровина с доставка през март отбелязаха повишение вчера от 4.51 долара по време на търговията си на щатските пазари, до ниво от 100.01 долара.

В основата на силното повишение при ценната суровина стоят опасенията, че страните от ОПЕК ще прибегнат до производствени ограничения на срещата си, която ще се проведе във Виена през следващата седмица.

Заплахата от нова вълна на насилие в Нигерия, както и повишаващото се напрежение в отношенията между САЩ и Венецуела, са други фактори, въздействащи на поскъпването на ценната суровина.

Черното злато не успя обаче, да се задържи над психологическото ниво, като по време на азиатската си търговия загуби 71 цента от стойността си до ниво от 99.30 долара за барел.

Дори и при ниво от 100 долара за барел цената на петрола е на нивото си от 1980 година с отчитане на инфлацията през годините.

Силното поскъпване на петрола инициира понижение на щатските индекси в края на търговската сесия, като те завършиха леко на отрицателна територия, след като почти през целия ден се търгуваха на положителна.

Спад регистрираха и азиатските индекси, като Nikkei 225 се понижи с над 3% за деня.

Очакванията на специалистите са, че високите цени на суровината, както и забавянето на ръста на щатската и световна икономика, ще се изразят в забавяне темпа на повишение на потреблението.

Това кара много от пазарните участници да очакват прекратяване на тенденцията на поскъпване на суровината в близко бъдеще, преди второто тримесечие и лятото, когато традиционно потреблението на петрол се повишава.