Фючърсите на суровия петрол регистрираха нов исторически рекорд вчера, като моментно достигнаха ниво от 88.20 долара за барел с доставка през ноември по време на вчерашната им търговия на щатските пазари.

Известен спад отбеляза ценната суровина в края на деня и по време на азиатската си търговия, като към момента тя се търгува при ниво от около 87.50 долара за барел.

Понижението в цената на петрола от рекордната му стойност се предопредели в известна степен от очакванията запасите в най-големия им световен потребител да отбележат известно повишение.

Анализаторите очакват запасите на петрол в САЩ за седмицата до 12 октомври да регистрират повишение от 1 млн. барела, докато тези на дестилирани горива да се понижат с 400 000 барела.

Прогнозите сочат още намаляване на използването на производствения капацитет на щатските рафинерии с 0.4 процентни пункта.

Поскъпването на цената на петрола се предопределя от очакванията турският парламент да одобри днес трансгранично нападение над кюрдската работническа партия в Северен Ирак, което повиши очакванията за нарушаване на производството на суровината в страната с трети най-големи световни запаси.

Допълнително ръстът в цената на "черното злато" се предопределя и от направените изказвания от страна на страните от ОПЕК, че производството е непроменено, а потреблението му нараства, в резултат на продължаващото силно търсене от страна на развиващите се икономики, като Китай и Индия.

Много анализатори са на мнение, че поскъпването при ценната суровина не се предопределя от фундаментални фактори, като търсене и предлагане, а от спекулативни очаквания за нарушаване на доставките.

Това положение според тях едва ли може да обоснове трайно и продължително повишение в цената на петрола и е възможно през следващите месеци да станем свидетели на понижение в цената на суровината.

Най-песимистичните прогнози сочат, че е възможно в края на годината цената на ценната суровина да завърши при нива от около 70 долара за барел.

Лек спад по време на азиатската борсова сесия регистрираха и цените на останалите петролни продукти, като тези на отоплителното гориво загубиха половин цент от стойността си, до ниво от 2.3334 долара за галон, а на бензина с 0.05 цента, до ниво от 2.1732 долара за галон.