Лидерите на щатския Конгрес и Белия дом се споразумяха вчера за приемането на финансовия план, който ще струва на данъкоплатците 700 млрд. долара. Това е станало, след като документът е срещнал одобрението и на кандидатите за президент.

Планът, който е най-голямата правителствена намеса на финансовите пазари в историята на САЩ, ще бъде гласуван официално днес.

По силата му държавната администрация ще получи правото да се намесва на финансовите пазари със стотици милиарди долари за поддържане на финансовата стабилност.

Президентът Буш нарече решението изключително трудно, но изрази своята увереност, че това е правилното действие в посока на поддържане на финансовото равновесие, както и сигурност, че планът ще бъде одобрен и официално от Конгреса. "Без този спасителен план цената за американската икономика би била катастрофална“, допълни още Буш, цитиран от АР.

Последните законови изменения в спасителния план бяха направени късно вчера и разисквани на частни срещи между републиканци и демократи в продължение на часове.

Въпреки одобрението, финансовият план има и огромен брой противници, като не се ползва с широка подкрепа и в обществеността. Много специалисти изразяват скептицизъм дали тези действия ще са достатъчно ефективни за спасяването на щатската икономика.

Голяма част от парите ще бъдат разходване за купуване от банките на лоши активи, които ще бъдат плащани от данъкоплатците, за да се подобри ликвидността и да се отключат „замразени кредити“.

Значително се очаква да се подобри финансовата дисциплина, както и да се затегне регулацията на финансовите пазари, за да се подобри ефективността.

Разбира се, от тези бъдещи действия се очаква да има и много недоволни, първите от които ще бъдат хеджфондовете. Към тях ще бъдат завишени изискванията за публикуване на информация относно „значимите“ им сделки.

Забраната за къси продажби на акции на финансовите компании също срещна известна съпротива от страна на инвеститорите.