Министрите на финансите на страните от еврозоната не успяха да постигнат окончателно споразумение по спасителната програма за Гърция, след преговори, продължили близо 12 часа, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.

Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер заяви днес сутринта, че преговорите за отпускането на транш от 31.5 млрд. евро за Атина ще се възобновят в понеделник. "Много сме близки до решение, но трябва да се съгласуват редица технически детайли. На този етап е още невъзможно постигането на компромис" между 17-те страни от еврозоната и Международния валутен фонд, отбелязва Юнкер.

Основната тема на днешната среща на Еврогрупата е как да се покрие недостигът от 32.6 млрд. евро (41.7 млрд. д.) по спасителната програма за Гърция. Недостигът се появи, след като миналата седмица министрите се съгласиха да дадат на Атина две допълнителни години, за да оздрави финансите си.

Австрийският министър на финансите Мария Фектер посочи, че не иска "да се дават свежи пари, защото е трудно да го обясним на данъкоплатците си". Сред другите предложения са намаляване на лихвите по кредитите за Гърция или удължаване на падежа на кредитите.

Сред международните кредитори на Атина има противоречия и по въпроса за понижаването на гръцкия дълг. Европейските представители и Международният валутен фонд (МВФ) спорят дали Гърция трябва да свие дълга си до 120 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) до 2020 г. или до 2022 година.

Траншът от 31.5 млрд. евро трябваше да бъде предоставен още през юни, но плащането бе забавено, докато гръцкото правителство се бореше да изпълни условията за икономии и реформи на т. нар. Тройка международни кредитори. Гърция очаква да получи накуп 44 милиарда евро, ако Еврогрупата даде зелена светлина за изплащането на тази сума вместо на транша от 31.5 милиарда евро, получавайки едновременно три транша.